Vyžeňte klíšťata z vaší zahrady: vysaďte rostliny, které je odradí. Platí to i na blechy

Jak se zbavit klíšťat na zahradě?

Zahrada by dnes už neměla plnit pouze funkci užitkovou, v rámci které pěstujeme ovoce a zeleninu, ale především by pro nás měla být zdrojem relaxace a pozitivní energie. Bohužel ale, oáza klidu to bývá pouze do chvíle, než se do nás zakousne blecha od domácího mazlíčka nebo třeba zachráněného ježka, nebo hůře, že se na nás přisaje klíště. Ale naštěstí už dnes víme, co těmto parazitům nevoní a toho se musí využít v náš prospěch.

Co nesnáší klíšťata: pelyněk a rozmarýn vážně nemusí

Aromatických rostlin se k odpuzení škůdců či parazitů využívá již odpradávna, naše babičky to dělávaly zcela běžně. Do skupiny parazitů, kterým nevoní třeba zmiňovaný pelyněk, patří právě klíště. Takže není nic jednoduššího, než si tuto aromatickou bylinu vysázet po celé zahradě, nejvíce samozřejmě poblíže sezení nebo tam, kde si hrají děti.

Matka bylin nebo černobejlí: pelyněk černobýl má mnoho lidových názvů

Všechny druhy pelyňků, kterých je asi kolem patnácti, se vyznačují nezaměnitelným aroma, které nejen využijeme v boji proti klíšťatům, ale má využití jako léčivá bylina. Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris) roste úplně všude, dokonce i na místech, kde si jiným rostlinám nedaří. Z tohoto důvodu pelyněk najdeme především na rumištích, okolo skládky nebo škarpy. Pelyněk černobýl je nitrofilní druh, tzn., že roste na půdách bohatých na dusík.Jeho léčivou moc znali již naši předci, však ne nadarmo se pelyněk řadí mezi devatero bylin a využívá se k léčbě řady neduhů. Především pak při poruchách zažívání a kromě toho, že odpuzuje klíšťata a blechy, dokáže z těla vypudit i parazity vnitřní. Sbírá se vrchní část natě, v době květu a to od června do začátku září.Alergici by ale měli být na pozoru, jeho pyl by jim mohl působit nepříjemnosti.

Na co je dobrý rozmarýn? Uplatnění nalezne nejen v kuchyni, ale i lidovém léčitelství

Pěstujete-li bylinky, rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) určitě dobře znáte. A jestliže jste alergičtí na pelyněk, tak správnou volbou pro vás je tato aromatická bylina, která má mnoho využití. Nejen, že odpuzuje parazity, ale využijete ji hlavně v kuchyni. Má vysoký obsah vitamínů a minerálů a řadí se k nejsilnějším antidepresivům, které nám příroda nabízí.

Rozmarýn se využívá při problémech s onemocněním dýchacích cest, má protizánětlivé účinky a jeho pozitivní účinky byly zjištěny také v prevenci proti Alzheimerově chorobě. Vynikající je také při trávicích problémech nebo při poruchách krevního tlaku.

Které další rostliny odpuzují nejen parazity? Klasika: máta, levandule nebo tymián

Pelyněk i rozmarýn jsou v boji proti parazitům nejúčinnější, nicméně nejedná se pouze o tyto dva druhy, rostlinných spolubojovníků proti parazitům je daleko více. Mezi aromatické rostliny patří bylinky typu máta, levandule, oregano neboli dobromysl či tymián. Z okrasných rostlin nám pak podobnou službu poskytnou aromatické pelargonie či chryzantémy. Nejlepší volbou tedy je, nakombinovat tyto rostliny mezi sebou a pak si jen užívat drahocenné chvíle klidu na naší zahradě.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada