Vysejte si ředkvičky: jednoduchý a podrobný návod pro začínající zahrádkáře

Do skleníku nebo pařeniště můžete ředkvičky vysévat už v únoru, na záhon od března – záleží na počasí, půda by měla mít teplotu nad 5 °C. Pokud chcete ředkvičky sklízet po celý rok, vysévejte je v pravidelných, zhruba 14denních intervalech. Vždy si ale vyberte odrůdu vhodnou pro dané období. Jak při výsevu postupovat? 

Půdu pro ředkvičky důkladně prokypřete

Zeleninový záhon nejprve prokypřete do hloubky až 20 cm. Pro vylepšení půdy použijte zralý kompost v dávce 2–3 litry na m2, na chudých půdách se vyplatí do kompostu přimíchat trochu rohovinové moučky. Kompost do půdy zapracujte hráběmi. Postupujte důkladně, aby záhon získal jemnou drobtovitou strukturu. Hrubý materiál a kameny odstraňte. 

Vyznačte si řádek a vyhlubte rýhu pro semena

Aby byl výsevní řádek rovný, vyznačte si ho napnutým provázkem. Nejde jen o vzhled, je to důležité, pokud chcete vysít několik řádků vedle sebe. 

Zadní stranou širokých hrábí vytvořte rýhu, do níž budete vysévat. Pro ředkvičky by měla být hluboká 1–2 cm. Abyste nakypřenou půdu zbytečně neudusávali, položte si napříč záhonem dlouhé dřevěné prkno. 

Při výsevu dodržujte doporučené vzdálenosti 

Semena ředkvičky po jednom pokládejte do připravené rýhy. Dbejte na správný výběr odrůdy: pro časné termíny výsevu se hodí odrůdy ředkviček, které jsou přizpůsobeny krátkým dnům a chladným nocím (například ’Prima’ a ’Primara F1’). 

Pokud jde o vzdálenost mezi semeny, držte se údajů na balení; obvykle to je 4–5 cm. Pokud máte starší osivo a nejste si jisti jeho klíčivostí, můžete vysévat těsněji a nadpočetné semenáčky později vytrhat. Praktické jsou výsevné pásky, u kterých jsou vzdálenosti dané automaticky. Mezi řádky nechte rozestupy asi 15 cm

Výsev zahrňte půdou a jemně zalijte

Rýhy se semeny opět zahrňte zadní stranou hrábí a půdu lehce stlačte. Dbejte na to, aby semena byla zakryta jen tenkou vrstvou půdy. Osetý záhon důkladně zalijte jemným proudem vody. Až do vyklíčení nesmí půda vyschnout. I potom udržujte rostlinky stejnoměrně vlhké, aby bulvičky ředkviček nebyly ostré a dřevnaté. 

Místo výsevu si označte. Podle průběhu počasí budete moci sklízet po čtyřech až šesti týdnech. Nenechte ředkvičky v půdě příliš dlouho, jinak budou bulvičky duté nebo vyšeptalé.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada