Vysejte měsíční jahody včas, a ještě letos se dočkáte bohaté sklizně

Na rozdíl od svých planě rostoucích předků (mají původ v lesních jahodách) netvoří otužilé měsíční jahody žádné šlahouny, a můžete je proto pěstovat na okrajích zeleninových nebo bylinkových záhonů, v balkonových truhlících i v květináčích. 

Měsíční jahody vysévejte od února, pikýrujte v dubnu

Semena měsíčních jahod se sejí od února do poloviny března do plochých plat anebo misek s chudším substrátem pro výsevy. (Optimální teplota pro klíčení je 15 až 18 °C.) Dokud semena nevzejdou, udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, nesmí však dojít k podmáčení. (Je možný samozřejmě i pozdější výsev – až do června –, ale v tom případě počítejte s tím, že jahodníky zaplodí až napřesrok.) 

V dubnu, kdy už mají mladé rostliny pět až šest lístků, se vysazují na připravené místo. Vzdálenost jednotlivých rostlin by měla být 25 cm. První plody začnou dozrávat v červenci. Jsou sice jen o málo větší než lesní jahody, rostliny ale neúnavně kvetou a plodí až do prvních mrazů

Jahodníkům dopřejte slunce a dostatečnou závlahu 

Měsíční jahody uvítají slunce či polostín s mírně kyselou půdou. Vyžadují pravidelnou zálivku, ale nesnášejí přemokření (půda by měla být propustná). S oblibou se vysazují také do samozavlažovacích truhlíků. Chcete-li opravdu bohatou úrodu, jahodníky jednou za měsíc přihnojte. Přezimují bez potíží, jen jahodníky v nádobách je nutné přenést dovnitř na chladné, ale bezmrazé místo a sem tam zalít. Vzrostlé rostliny můžete časem množit dělením. 

Kromě zmíněných obrub se měsíční jahody v zahradě uplatní i jako podsadba ovocných keřů (třeba rybízů). Nejčastěji pěstovanou odrůdou je 'Rujana', která plodí od června do října. Po čtyřech letech je ale dobré sazenice nahradit novými. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada