Zahrada odolná suchu: pár geniálních nápadů a nedostatek vody už vás nebude trápit

Někdy může být vysilující, udržet celou zahradu krásně zelenou v době, kdy je sucho a déšť je v nedohlednu. Může se stát, že zdroj vody není tak bezedný, jak jste si doposud mysleli a vy tak musíte přijít na to, jak celou zahradu uspořádat, aby se voda zbytečně neodpařovala, a vy jste se nemuseli trápit, jak to vaše zahrada zvládne.

1. Mulčujte: ochráníte tím rostliny a ušetříte vodu

O výhodách mulčování, a to jakýmkoliv materiálem, jsme vám říkali již několikrát a znovu to, pro jistotu, zopakujeme. Mulčování je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zamezit odpařování vody ze záhonů během horkých, letních dnů. Jako mulč lze využít bohatý sortiment materiálů: štěrk, štěpku, slámu či posekanou trávu, která pak slouží jako zdroj živin a humusu. Navíc, zamulčované záhony vypadají dobře a bez problémů zapadají do celkové kompozice zahrady.

2. Nenechte odtéct dešťovou vodu: před deštěm buďte připraveni

Dešťová voda je pro rostliny tou nejlepší volbou závlahy, protože všechny rostliny, i ty pokojové, na ni velmi dobře reagují. Je měkká, s příznivou teplotou a neobsahuje, až na výjimky, žádné nežádoucí látky. Jakmile se tedy blíží déšť, připravte se a nenechte dešťovku odtéct. Nejen pod okapy rozestavte sudy, nádrže, kbelíky, zkrátka cokoliv, co udrží vodu. Je-li to možné, a to nejen z hlediska prostoru, ale i z hlediska vašich finančních možností, zabudujte si nádrž na vodu do země a svádějte sem vodu z okapů.

3. V zahradě je důležitý také stín: se sekáním trávníku to nepřehánějte

Máte-li svoji zahradu celý den plně osluněnou, běžné rostliny nejsou schopny udržet zde vodu. Z toho důvodu je důležité vysadit do zahrady několik vyšších stromů, nejlépe s kulovitou korunou, díky které alespoň nějaké plochy zastíníte. Stejnou službu nám také poskytnou zahradní stavby v podobě pergoly nebo zídky. Pro udržení vlhkosti také pomůže, ponechat vyšší trávník. Právě příliš nízce sečený trávník způsobí, že trávník začne žloutnout a usychat. Na záhony se zeleninou můžete instalovat v období sucha bílou, netkanou textilii, která rostliny chrání před přímým sluncem.

4. Co na suchou zahradu? Vysazujte suchomilné rostliny

Tím nejjednodušším řešením, jak vyzrát na sucho v zahradě je, vysadit takové rostliny, které si naopak v suchu lebedí a bez vody vydrží delší dobu. Při výsadbě takových rostlin máte jistotu, že zahrada vám bude kvést i v době velkého sucha, aniž byste pro to museli hnout brvou. Mezi nejznámější suchomilce patří oblíbená levandule, šanta kočičí nebo kontryhel. Stejnou službu nám udělají také okrasné traviny jako je dochan nebo ozdobnice. Speciální skupinkou rostlin jsou pak sukulenty typu netřesk, lomikámen či rozchodník, o tyto rostliny se nemusíte starat vůbec.

5. Stálezelené keře ušetří práci i vodu

Místo toho, abyste chodníčky a cesty v zahradě lemovaly z kvetoucích trvalek, zvolte spíše druhy stálezelených keřů. Mají tu výhodu, že nevyžadují takovou péči, jako okrasné a kvetoucí rostliny, a zároveň dokáží hospodařit s menším množstvím vody. Stálezelené keře párkrát zalijete po výsadbě, a jakmile zakoření a rozrostou se, postarají se o sebe už sami.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.