Rychlost rozkladu nadrcených větví můžete ovlivnit volbou štěpkovače. Válcové drtiče materiál rozmačkají. Tím se rozbijí dřevní vlákna, takže houby, které rozkládají dřevo, mohou rychle pronikat dovnitř. Nožové drtiče naopak rozsekají větve na malé kousky, ale nedrtí je, takže déle odolávají rozkladu. Takto vzniklá štěpka je proto ideální jako mulčovací materiál nebo povrch cestiček.
Dřevěnou štěpku můžete přidat do kompostu
Hrubou, živinami chudou štěpku smíchejte s jiným zahradním odpadem, nejlépe vlhkým a bohatým na živiny, například s posekanou trávou. Kyprý a dobře promíchaný kompost se bude rozkládat rovnoměrně a bez nepříjemného zápachu. Dobře rozložený kompost představuje pro většinu dřevin optimální hnojivo, dopřejte jim ho – jedna dávka na jaře většinou stačí.
Vrstva štěpky jako praktická mulčovací vrstva
Vrstva štěpky udržuje v půdě vlhkost a ztěžuje klíčení plevelů. Mnoho stromů a keřů, jako rododendrony, ji ocení, ne však všechny dřeviny: například růžím nastýlka na půdě nesvědčí. Z trvalek ocení mulčovací vrstvu především stínomilné druhy, jako bohyšky a kakost.
Pozor ale, pomalu se rozkládající dřevo váže v půdě dusík. Kvůli vyrovnání úbytku této živiny půdu před mulčováním proto pohnojte, třeba rohovými pilinami. Mulčovací vrstva může být silná 3 až 8 cm a štěpku můžete využít i k vysypání cestičky.
Hromada větví poslouží jako úkryt pro ježky
Máte-li na pozemku nevyužitý kout, můžete na něm založit hromadu z pořezaných větví. Mnoho druhů hmyzu, například i motýli, ho ocení jako místo k přezimování, může však také posloužit jako úkryt pro ježka nebo lasičku. Často pod ochranou starého dřeva vyrůstají nové stromy nebo keře, jejichž semena na místo zanesli ptáci. Hromadu můžete nechat na místě řadu let.