Právě je čas na střih malin: dokonalé maliny zaručí správný střih

Dokonalé maliny zaručí střih a správné umístění

Pro hojnou tvorbu plodů, je střih naprosto zásadní. Bohužel nestačí maliník koupit a zasadit, bude časem potřebovat naši péči. Samozřejmě si poroste i bez jakéhokoliv zásahu, ovšem nemusí nás odvděčit vysokým výnosem.

Opak ale může být pravdou. Maliník má rád slunné teplé stanoviště s kyprou, výživnou a neutrální, spíše kyselejší půdou, nemá rád přemokření. Jestliže mu poskytneme vynikající podmínky pro růst, může nás bohatě velkými plody odměnit i bez péče. Ovšem pokud bychom takový maliník zastřihli, určitě by měl plodů mnohonásobně více. A opačně, poroste-li na místě s nevhodnými podmínkami, nebude se mu příliš dařit, výnos bude nízký, plody malé, bude náchylnější k chorobám, a ani střihem nemusíme získat touženou úrodu.

Střih malin
Info ikona

U jednouplodících odrůd ustřihneme staré výhony u země po doplození, aby měly nové výhony prostor pro růst.

Maliník je jako plevel: pozor na sousedy a okrasné záhony

Jak je popsáno výše, maliník dobře plodí na vhodných stanovištích. Roste velmi rychle a bujně, bohužel i na místech, kde nebude příliš plodit, a je nám, dá se říci, k ničemu. Pokud ho tedy nevyužíváme jako živý plot.

Ovšem zde je třeba dát pozor na to, kam ho zasadíme. Pod zemí se pomocí kořenů šíří do širokého okolí, není tedy nic zvláštního, objeví-li se o dva metry vedle v okrasném záhonu, kde ho však mít nechceme. Stejně tak například vedle skleníku, který není zapuštěný v zemi nebo nemá základy.

Na to je lepší dát pozor i s ohledem na sousedy, kterým se nemusí líbit, že jim v blízkosti záhonů maliník vysadíme. Pro maliník vybíráme místo, kde nebude ničemu překážet. Případně je možné mu vytvořit kolem vanu či jinou zábranu, aby se nerozrůstal do okolí. V trávníku si s ním snadno poradí sekačka, v záhonech budeme muset použít ruce.

Střih malin
Info ikona

Maliny plodí na loňských výhonech, na stejných výhonech už znovu neplodí. Remontantní druhy plodí na koncích letošních výhonů a v dalším roce na zbytku výhonu.

Maliník stříhejte v létě, až doplodí

Pozor, jinak je to s remontantními druhy, o tom dále. Častější, jednouplodící odrůdy malin plodí na loňských větvích. To znamená, že větve, které nám letos nově vyrostou, budou příští rok obalené malinami, a ty větve, které letos plodily, už znovu plodit nebudou.

Proto poté, co maliny doplodí, už nemají nové květy a evidentně další nevykvetou, ustřihneme výhon téměř u země. Snadno odplozené větve poznáme i podle toho, že jsou u země dřevnatější, staré. Nově vyrostlých výhonů ponecháme maximálně 6–10 na metr. Odstraníme především ty, které jsou slabé, nebo jinak překáží. Dále výhony zastřihneme přibližně ve výšce 110–120 cm, každý prut se tak rozvětví, a o to více vyroste malin.

Střih malin je jednoduchý, tímto způsobem maliny dobře prosvětlíme, a budou mít čas a sílu pro růst nových větví, v dalším roce sílu pro tvorbu malin.

Remontantní druhy malin stříháme na podzim

Remontantní druhy plodí v jednom roce dvakrát, v létě (na loňských výhonech) a na podzim (na letošních výhonech). Plodí na koncích výhonů na podzim, v dalším roce plodí na zbytku větve. Ovšem pokud bychom nechali plodit jednu větev po dva roky, nepřinese takový výnos. Proto se stejně více využívá metoda plození jednou ročně, kdy se celý maliník na podzim po doplození ostříhá na několik centimetrů u země.

Tímto způsobem maliník na jaře vyžene nové silné pruty, které koncem léta, až do podzimu plodí, a poté je odstraníme. Někdo pruty odstraňuje až na jaře, aby se maliníky zbytečně nevysílily před zimou.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada