Poslední šance vysázet cibuloviny: dodržte pár fíglů a budete se kochat záplavou květů tulipánů a narcisů

Chcete-li se těšit z rozkvetlých cibulovin a nestihli jste jejich výsadbu na podzim, ještě nemusíte házet flintu do žita. Právě teď, na konci února ještě máte poslední šanci, aby vám ještě stihly na jaře vykvést. Jediné, co musíte dodržet je správný termín a vhodné klimatické podmínky, pak jejich výsadbě již nic nebrání.

Kdy se sázejí cibuloviny na jaře

Tím klíčovým údajem, který rozhodne o tom, zda vám cibuloviny ještě letos rozkvetou je hlavně počasí, pro výsadbu musíte zvolit den, kdy nemrzne a hlavně, kdy je rozmrzlá půda, což někde ve vyšších polohách může být stále problém. Jakmile tedy předpověď počasí hlásí, že teploty budou delší dobu nad nulou, cibuloviny vysaďte. Zhruba za 6 až 10 týdnů byste se měli dočkat květů.

Dbejte na kvalitu cibulek, a to i v obchodě

Máte-li cibule uskladněné nebo si je hodláte koupit, pro výsadbu vybírejte vždy takové, které budou zdravé, bez plísně a tvrdé. V tuto dobu by měly již rašit. V obchodech si dejte pozor, protože obchodníci se občas chtějí zbavit starých zásob, a ne vždy jsou cibule kvalitní. Proto i v obchodě dobře zkontrolujte zdravotní stav cibulí, jako zákazník na to máte právo.

Vysazujte do nádob nebo do košů

Na jaře se kromě včel a čmeláků probouzí k vyšší aktivitě také hlodavci, kteří aktivně hledají něco vydatného k snědku. A právě cibule tulipánů či narcisů, plné škrobu, jsou pro ně velmi lákavé. Z toho důvodu je dobré vysadit cibuloviny buď do nádob, nebo do speciálních košů pro cibuloviny, které cibule ochrání před drzými zoubky.

Výsadbu cibulovin si příště lépe naplánujte

Jarní výsadba cibulovin není úplně optimální, často cibuloviny kvetou později, a méně, než ty, které jsme vysázeli na podzim. Ty totiž nejen prošly chladnou periodou, která podporuje vývoj květu, ale od podzimu stačily i dobře zakořenit. To jsou hlavní důvody, proč je vždy lepší vysazovat cibuloviny na podzim, zhruba od září do listopadu, zkrátka, než půda zmrzne a nastanou mrazy. Jestliže jste to tedy nestihli vloni, letos cibuloviny vysaďte ještě teď v únoru, ale podzimní výsadbu si lépe naplánujte.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada