Borůvky na jaře potřebují řez: udělejte ho správně a dočkáte se obří úrody

Tajemství obří úrody borůvek odhaleno

Brusnice chocholičnatá je odborný název pro kanadskou či velkoplodou borůvku (Vaccinium corymbosum), je to oblíbený, ovocný keř, který patří mezi bobuloviny, podobně jako rybíz či angrešt. Kanadské borůvky dorůstají až do výšky 2,5 metru, záleží ale, zda jim věnujeme pozornost a pomocí řezu je v růstu redukujeme. Lze je totiž dost redukovat a pěstovat třeba jen v nádobě na balkoně. Existuje celá řada kultivarů, které se od sebe liší hlavně dobou zrání a velikostí plodů. Z jednoho vzrostlého keře lze sklidit až 7 kg plodů, a právě velikost plodů je hlavní důvod jejich oblíbenosti. Nehledě na to, že oproti lesním borůvkám je jejich sklizeň přece jen rychlejší. Konzumace borůvek je prospěšná i pro naše zdraví, borůvky totiž mají vysoký obsah antioxidantů a jsou bohaté na řadu vitamínů, především pak vitamín B, C a provitamín A.

Aby borůvky plodily co možná nejvíce, vyžadují od nás, pěstitelů, kromě závlahy, dvě věci: rašelinu a řez.

Kdy a jak se stříhají borůvky: po řezu se obsypou plody

Jestliže jste kanadskou borůvku ještě neprořezávali, jste sami proti sobě, protože jen díky každoročnímu, jarnímu řezu se dočkáte pořádné úrody. Tím hlavním úkolem řezu je provzdušnění keře, čímž zároveň minimalizujete riziko vzniku a šíření houbových chorob. Řez borůvek se provádí nejpozději do konce března, kdy z keře odstraníte slabé výhony s krátkými přírůstky, výhony, které se navzájem kříží a konkurují si a ty, které rostou do středu keře. Střed keře je třeba udržovat vzdušný, což ostatně platí i u ostatních bobulovin. Výhony, které jsou nežádoucí, se stříhají až u země. Odstraňte také výhony namrzlé či poškozené okusem zvěře. Z keře odstraňte také výhony, které jsou příliš blízko u země, zde by se plody při dotyku s povrchem půdy mohly kontaminovat nějakými houbovými chorobami a zahnívat. Ostatní výhony můžete rovněž zakrátit, a to na očko vnější, přičemž řez vedeme těsně nad očkem. Máte-li na zahradě již hodně starý keř, jeho prořez si rozložte třeba do dvou let, protože příliš silný zásah by starším keřům neprospěl a oslabil by ho.

 

Jak se pěstují borůvky

Kromě již zmíněného, pravidelného řezu, vyžaduje borůvka dostatek vody, a to zejména v době zrání plodů. Jelikož patří do skupiny vřesovcovitých rostlin, vyžaduje kyselé pH půdy, tzn. rašelinu. Jakmile ji tedy prořežete, dodejte jí dávku rašeliny, aby se jí po zimě upravilo pH půdy. Kromě rašeliny vám stejnou službu poskytne sušená kávová sedlina. Na jaře a v době zrání plodů je také dobré pravidelné doplňování živin, postačí buď vyzrálý kompost nebo lze zakoupit speciální hnojiva pro borůvky.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada