Co dělat, aby byly jarní cibuloviny ještě krásnější: zjistěte, kdy má jejich hnojení smysl a které vyrývat po odkvětu z půdy

Hnojení je důležité především u velkokvětých druhů a odrůd – tedy u tulipánů, narcisů, okrasných česneků a řebčíků královských, ale prospěje také krokusům. Menší botanické cibuloviny, jako sněženky, talovíny a ladoňky, není nutné přihnojovat každoročně, ale časně na jaře budou za občasné přihnojení trochou komplexního hnojiva s nízkým obsahem dusíku vděčné. 

Na jaře přihnojte cibuloviny fosforem a draslíkem

V době kvetení a na podzim je dobré přihnojit cibuloviny komplexním hnojivem chudým na dusík v kombinaci s kompostem a časně na jaře pak pohnojit podruhé, nejlépe v době rašení. K tomu lze použít i hnojivo pro rajčata, které má vysoký obsah fosforu a draslíku. Na jaře můžete použít také organické plné hnojivo. 

Cibule šlechtěných tulipánů po odkvětu vyryjte

Na původním stanovišti můžete nechat drobné cibuloviny, jako jsou krokusy, ladoňky, modřence, talovíny a sněženky. Z tulipánů spíš ty botanické než vysoké odrůdy. Do jisté míry to závisí i na stanovišti, protože šlechtěné tulipány v létě zasychají a nevyhovuje jim místo na zalévaném trvalkovém záhonu. Takové rostliny po odkvětu raději vyryjte, na léto uložte jejich cibule v suchu v kůlně a na konci podzimu je zase zasaďte. 

Odkvetlým narcisům odřežte semeníky

Zežloutlé listy se po odkvětu cibulovin odstraňují. Má smysl odřezávat i semeníky? U tulipánů a narcisů ano, protože rostliny vkládají do tvorby plodů hodně energie. Naproti tomu odkvetlá květenství okrasných česneků na rostlinách nechte, protože jejich tvorba nestojí rostlinu tolik sil, a navíc vypadají moc hezky, a ještě dlouho budou zdobit zahradu. 

Zdroj: autorský článek převzatý z tištěné verze časopisu 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada