Nejplodnější a nejchutnější druh rajčat: mají sladké plody a lépe odolávají plísni

Co jsou divoká rajčata

Divoká rajčata, která můžete najít v odborné literatuře i pod názvem rajče bedrníkolisté nebo lilek bedrníkolistý (Solanum pimpinellifolium), pocházejí z Jižní Ameriky, tedy z Peru, Mexika a Ekvádoru a jsou prapředky běžně pěstovaných kulturních druhů rajčat, vzniklých mnohaletým šlechtěním. Divoká rajčata rostou ve své domovině v nižších polohách na horských svazích, kde tvoří mohutné, bujně rostoucí keře, hustě obsypané droboučkými plody velikosti rybízu.

Proč pěstovat divoká rajčata

  • prokazují vysokou odolnost vůči nízkým i vysokým teplotám
  • mají nižší nároky na péči, zálivku i hnojení
  • déle vzdorují plísním
  • plodí drobné ale neuvěřitelně sladké a chutné plody

Jak pěstovat divoká rajčata

Divoká rajčata můžete předpěstovávat od poloviny března doma za oknem nebo ve skleníku, stejně jako běžně pěstované kulturní odrůdy, při teplotě 25-28 °C, ale například polodivoká odrůda 'Koralik' vyžaduje noční chlad, jinak špatně klíčí. Předpěstované sazenice se vysazují do zahrady v polovině května, v době, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Na druhou stranu divoká rajčata zvládají mnohem lépe chladnější teploty, a dokonce ani teploty -1 °C jim neublíží, pokud jsou již otužilé, tedy na nižší teploty přivyklé.

Můžete vyzkoušet i pěstování divokých rajčat bez předpěstování. Tato mini rajčátka se také velmi často množí samovýsevem. Jen musíte počítat s výrazně opožděnou sklizní. Drobná rajčátka se však v každém případě běžně sklízejí až do doby, než udeří první podzimní mrazíky.

Divoká rajčata můžete pěstovat na záhonech, ale klidně i v prostorném samozavlažovacím květináči či kontejneru na balkoně. Na záhonech se nejčastěji pěstují ve formě divokého keře a nemusí se ani vyvazovat ani vyštipovat. Rostliny si tak pod sebou udrží vetší množství vláhy a husté keře i částečně zamezí růstu plevelů. Na druhou stranu rajčata na spodních větvích, ke kterým se jen těžko dostanete, po přezrání hnijí a opadávají. Při množství plodů, které divoká rajčata plodí, vás to však nemusí trápit.

I divoká rajčata můžete pěstovat v nádobách na balkonech. V tom případě je můžete vyvazovat i vyštipovat, aby vás jejich bujný růst z balkonu doslova nevytlačil.

Hnojit či nehnojit divoká rajčata

V případě divokých rajčat je výhodnější hnojení nepřehánět. Úplně postačí lehce vyhnojená půda na začátku pěstování. Hnojená divoká rajčata sice ještě bujněji rostou, ale přinášejí méně plodů. Můžete je tak pěstovat téměř v jakékoliv zahradní půdě.

Zdroj: potravinovezahrady.cz; permaseminka.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada