Mulčování: prastará praktika majitelů přírodních zahrad zajistí záhony bez plevele i úrodnou půdu

Mulčování pro záhony bez plevele

Myslet si, že na záhon nasypete mulč a bude vyřešeno, je (jak asi tušíte) poněkud mylné. Aby mulč fungovala jako prevence plevele, je potřeba záhony nejprve odplevelit, nakypřit a až pak na ně vyskládat souvislou vrstvu mulče v dostatečné vrstvě. Ani tak samozřejmě nefunguje stoprocentně a sem tam něco proroste nebo se ze semínka vyklube na mulči. Dobrou zprávou ale je, že plevel vyrostlý v mulči snadno vytáhnete.

Zalito i v největším suchu

Horká a suchá léta v posledních letech dávají tušit, že tento ani následující roky nebudou na průběžné srážky bohatší. Nejspíš zachytáváte dešťovou vodu do všemožných nádrží, snažíte se zalévat co nejúspornějí, ale… s mulčí na záhonech můžete zálivku omezit na minimum. Vrstva organického materiálu totiž výrazně sníží odpar vody z půdy, takže zemina kolem rostlin zůstane vlhká mnohem déle. Není výjimkou, když zamulčovaná rajčata zaléváte i v letním období sucha jednou za 10 dní. A to se vyplatí.

Pohnojeno na celou sezónu

Organický materiál, který je v kontaktu s půdou, docela rychle tleje. A čím měkčí materiál použijete (např. trávu, seno nebo slámu), tím tleje rychleji. To je skvělá zpráva, protože spodní vrstva mulče se mění ve výživný kompost a vy tak dopřáváte rostlinám kvalitní hnojivo, aniž byste se o to přičinili. 

Plody leží na suchém podloží

Mulč zůstává vlhká zespoda, ale na povrchu je naopak suchá. Profitovat z toho budou všechny druhy ovoce a zeleniny, jejichž plody mohou ležet na zemi. Okurky, jahody, melouny a jiné tímto způsobem snadno ochráníte před hnilobou z vlhka.

Podzimní rytí můžete odbýt

Vlhká a vyživená půda pod mulčí má ještě jednu skvělou výhodu, a to že zůstává kyprá. Když na podzim shrnete mulč ze zeleninových záhonů, možná zjistíte, že pro letošek stačí jen povytahovat trochu plevele a máte připravené záhony na další jarní výsadbu bez rytí.

Půda, ve které to žije

Nejeden zahrádkář se na svojí zahrádce potýká s nekvalitní půdou. Organická mulč je proto skvělým a jednoduchým způsobem, jak ji postupně zúrodňovat: půdní mikroorganismy a živočichové ucítí svou příležitost, pod mulčí se namnoží a postarají se o to, aby se humusová složka dostala hlouběji do země. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada