Mulčování: snadný způsob, jak se zadarmo zbavit plevele

Možností, jak bránit pleveli v růstu, je celá řada. 

  • Tou nejhorší, tedy hned po herbicidech, po které můžete sáhnout, je mulčovací fólie. Psali jsme o ní už několikrát a je skvělé, že z českých zahrad pomalu mizí. 

  • Nejspolehlivějším způsobem je motyčka nebo kultivátor, ale ten je také pracný a nekonečný. Jakmile se propracujete na konec záhonu, můžete začít zase od začátku…

  • Nejchytřejším a vlastně i nejjednodušším způsobem, jak plevel ve větší míře omezit, je záhony zamulčovat. 

Co je mulčování

Mulčování je zahradnický terminus technikus, metoda, při které se záhony zasypávají organickým materiálem s cílem získat z nich prospěch. 

Když se řekne mulč, nejspíš si každý představí známou mulčovací kůru dostupnou v zahradnictví. Ta je vhodná do okrasných záhonů, ale do těch zeleninových se úplně nehodí. Především proto, že se jedná o kůru z jehličnatých stromů, která lehce okyseluje půdu. A to zelenina většinou nemá ráda. 

Pro mulčování zeleninových záhonů je naopak vhodný více méně jakýkoliv jiný organický materiál. Využít můžete čerstvě posekanou nebo lehce proschlou trávu (vždy bez semen, která by mohla naklíčit a vyrůst), slámu, seno, štěpku z větví listnatých stromů (ta je skvělá k jahodám), perfektně fungují i organické zbytky z kuchyně. Jestli potřebujete zamulčovat záhony, které nemusí vypadat ani trochu dekorativně, klidně mezi zeleninu poházejte v souvislé vrstvě zeleninové odřezky, vaječné skořápky nebo to, co se vám v lednici nedopatřením zkazilo. Půdní mikroorganismy se postarají o to, aby byla tato směs přeměněna v cenné živiny.

Mulčování
Info ikona

Jak mulčovat, aby měl plevel co nejmenší šanci

Příroda nemá ráda nevyužitá místa, a tak se bude snažit zaplnit prostor mezi zeleninovými sazenicemi po svém. Zakročte proto co nejdříve.

  • Záhony nejprve prokypřete kultivátorem nebo motyčkou a zbavte plevele. Vezmete mu tak sílu a snížíte množství toho, co proroste mulčí.

  • Než položíte mulč, můžete záhony zalít, ale není to nutné

  • Mulč vyskládejte na záhon tak, aby vytvořila asi 20 cm celistvou vrstvu. Časem se slehne, takže ji můžete průběžně doplňovat.

  • Pokud se rozhodnete použít čerstvě posekanou trávu, je potřeba nechat kolem krčků sazenic trochu volného prostoru. Čerstvá tráva se totiž navrstvením zapaří a zahřeje, takže by mohla sazenice popálit.


Zajímá vás, jak vypadá aplikace mulče v praxi? Mrkněte na toto video:

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada