Automatická závlaha zahrady: žádný zbytečný přepych, ale samozřejmost, která vám ušetří čas a peníze. Má to však svá pravidla

V současné době máme stále méně a méně času, který nechceme, především v parném létě, vždy věnovat hodinovému zalévání zahrady ráno i večer. V tomto případě je možné, a troufám si říci i vhodné, zamyslet se právě nad otázkou automatického zavlažovacího systému. Pokud pomineme jednu nevýhodu v podobě pořizovacích nákladů, jsou zjevné především jeho výhody. Co se týče pořizovacích nákladů, můžete si nechat od odborníků vypracovat nezávislý rozpočet ušitý přímo na míru na vaši zahradu a pak se svobodně rozhodnout.

Co si tedy představit pod pojmem „automatický závlahový systém“?

Jedná se o komplex podzemních, potrubních rozvodů, ventilů, 24V elektrického propojení a postřikovačů. Návrh a instalace vašeho zavlažování jsou pro vaši spokojenost rozhodující, protože podmiňují kvalitně zavlažený pozemek. Jedná se o komplikovaný proces, vyžadující množství vybavení stejně tak, jako zkušenosti v navrhování závlah a hydraulických otázkách.

Výhody automatického zavlažování

Automatický závlahový systém šetří váš čas, zatímco se závlaha stará o vaší zahradu. Šetří vodu, protože se může spouštět v noci, kdy je nízký odpar. Ovládací jednotky a čidla srážek zabraňují zavlažování v období přirozených srážek, což uspoří min. 25 % závlahové vody. Udržuje zdravou zahradu tím, že dodává vodu pravidelně a v přesných dávkách. I když se to na první pohled nezdá, šetří peníze, neboť rostliny nejsou přelévány a voda tak neproteče nadarmo. Nesporný klid v duši přinese také výhoda v tom, že automatická závlaha zahrady přináší klid o dovolené, kdy je o vaši zahradu dobře postaráno a nemusíte se tak spoléhat na pomoc souseda.

Automatické zavlažování je užitečné zejména první dva roky po založení zahrady

Pouze pravidelná a dostatečná závlaha pomáhá nově vysazeným rostlinám řádně zakořenit a rychleji se rozrůst. Automatická závlaha je velmi efektivní v tom, že voda je přiváděna přímo ke kořenům rostlin a tím vám vlastně šetří spoustu litrů vody. Automatickou závlahu doporučuji především do truhlíků a květináčů na terasy a balkony (kapková závlaha) a také v případě, chcete-li mít krásný a zdravý trávník. Právě v případě trávníku, ať již založeného výsevem či pokládkou travního koberce, se obzvláště v prvním roce bez pravidelné závlahy neobejdete. Tento způsob závlahy se také doporučuje do zeleninových záhonů nebo pro výsadby na střešních zahradách, kde díky slabé vrstvě substrátu půda rychleji vysychá.

Pokud jste se přeci jen rozhodli, že by vás otázka automatického závlahového systému zajímala, kontaktujte odbornou firmu, která se instalací závlahových systémů zabývá.

Co máte očekávat při příchodu odborníka na vaši zahradu?

Spolehlivý a schopný dodavatel vám rád poskytne dostatek informací, abyste se mohli svobodně rozhodnout. Zároveň se bude chtít seznámit s vaším pozemkem, aby zjistil půdní podmínky, informace ohledně zdroje vody, tlakové podmínky, druhy a rozmístění porostů a trávníkových ploch. Závlaha nikdy nevznikne tzv. „od stolu“. Následně vám předloží upřesněnou cenovou nabídku, uvádějící rozsah prací a celkovou cenu za materiál a instalaci. Zároveň s touto nabídkou by vám dodavatel měl jasně vysvětlit všechny specifikace. Obecně by mělo platit, že instalace by měla co nejméně narušit stávající stav vašeho pozemku. Práce v běžném rozsahu by měly trvat méně než týden.

Výkyvný zavlažovač
Info ikona

Výkyvný zahradní zavlažovač, označovaný také jako houpavý, je ideální k závlaze pravoúhlých ploch.

Mělo by vás zajímat aneb ptejte se

Dobří dodavatelé vás budou vyzývat ke kladení mnoha otázek. Odpovědi na tyto otázky vám umožní zjistit, co přesně za své peníze dostáváte a co všechno můžete od vašeho systému zavlažování očekávat. Ptejte se, který typ výrobku bude použit a proč? Dodavatel by vám měl uvést, kterou ovládací jednotku, elektroventily, rotační či rozprašovací postřikovače bude nejvhodnější použít právě pro vaši zahradu. Mělo by vás také zajímat, zda bude poskytnut poinstalační servis (profesionální dodavatel musí být schopen a ochoten tento servis poskytnout) a zda je na systém poskytována záruka. Běžná záruka na poskytnutou práci je jeden rok. Měli byste si vyžádat seznam referencí, případně některého zákazníka zkontaktovat a zjistit, jak je s instalovaným systémem a dodavatelskou firmou spokojen.

Vyvarujte se dodavatelů, kteří Vám účtují výrazně nižší cenu, než ostatní

Takoví dodavatelé mohou být neoprávněni, či nezkušení a často používají techniky, které mohou ohrozit stav vašeho trávníku a zkrátit životnost celého systému.

Určitým kompromisem mezi ustavičným běháním s konví a automatickým závlahovým systémem zavlažování představuje vybudování více odběrných míst po celé zahradě. K zalévání pak stačí lehká, krátká hadice, kdy stačí jen několik metrů. Dlouhé hadice na zalévání jsou nepraktické a špatně se s nimi manipuluje.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada