Krásná dušičková výzdoba na poslední chvíli a skoro zadarmo: spoustu dekorací objevíte na zahradě nebo při procházce

Patří k dobrému zvyku s sebou při návštěvě hřbitova v době “Dušiček” přinést smuteční věnec, vázanou kytici nebo alespoň nadekorovaný květináč s podzimními trvalkami. VYrobit dekoraci na hrob vás ale nemusí stát ani korunu, pomineme-li koupi svíčky.

Jak vyzdobit hrob na Dušičky

Nejčastěji bývají součástí dušičkové dekorace jehličnany, stálezelené keře, třeba buxusy, případně bobkovišně, tisy nebo břečťan. Využít je můžete na výrobu věnce, dekorace naaranžované do koše nebo jiné nádoby, případně do vázy. Pokud s nimi budete pracovat, vždy používejte ochranné rukavice. Většina ze zmíněných rostlin je více či méně toxická a při styku s kůží by ji mohly podráždit.

 

Podzimní věnec “co příroda dala”

Bát se ale nemusíte ani barev. Šípkové keře, jeřabiny, trnkové větvičky… Nastříhejte si, co vám v okolí roste, trnité větvičky smotejte do tvaru věnce a svažte provázkem nebo vázacím drátkem. Vše můžete zkombinovat i s chvojím, které je pro tvorbu věnců asi nejtradičnější. Nebojte se sáhnout ani po kaštanech, žaludech nebo šiškách.

Nevzpomenete si, kde kolem rostou použitelné keře? Sáhněte do skříně a vyndejte z ní základ na adventní věnec, který ve spoustě rodin putuje z roku do roku a postupně na něj vrstvěte žlutooranžové spadané listy (sbírejte je ale během suchého dne, ať jsou co nejhezčí). Stačí překládat jeden menší trs přes druhý, omotávat provázkem nebo drátkem, dokud nebude celý povrch zakrytý. Pomyslnou třešničkou na dortu mohou být jakékoliv čerstvé nebo sušené květy, sušené ovoce (třeba plátky pomeranče nebo citronu, celá  skořice…) nebo klidně i pěkně tvarované drobné větvičky z listnatých stromů.

 

Smuteční kytice z přírody nebo zahrady

Podzim je stále teplý a docela suchý, vemte nůžky na růže a vyrazte na hodinovou procházku po okolí. Cestou stříhejte, co vám padne do oka. Suché trávy, šípkové větvičky, na zahradě najdete i teď spoustu “materiálu”: levanduli, vřesy, chryzantémy… a doma možná objevíte poklad v podobě zapomenuté usušené růže nebo slaměnky. Vše skládejte dohromady tak, aby vznikla barevně harmonická kytice, pevně ji svažte a na hrob položte buď samotnou nebo spolu s těžší kovovou nebo kamennou vázou.

Jednodušší už to být nemůže: kamínky, mech a kaštany

I kdyby se vám do ničeho z výše popsaného nechtělo, máte šanci vyrobit během chvilky pěknou dekoraci na hrob. Stačí mít postradatelný starší talíř nebo plechový podnos, který vyložíte mechem. Do něj můžete vyskládat hladké kamínky, kaštany nebo cokoliv, co vás cestou na hřbitov zaujme. 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada