Kiwi můžete pěstovat i na vaší zahradě a tyto tři druhy se pěstují nejčastěji. Pokud vám kiwi neplodí, asi víme, v čem je problém

Kiwi neboli aktinidie patří mezi oblíbené exotické ovoce, které si díky stávajícímu trhu můžeme ze supermarketu dopřávat každý den. Toto ovoce obsahuje hodně vitamínu C a díky své osvěžující chuti se stává i součástí různých dezertů, ovocných salátů nebo smoothie. Dobrou zprávou je, že si ho můžete vypěstovat i na své zahradě. Pravda, plody kiwi vypěstovaného doma nejsou tak obří, jako je tomu v obchodech, ale už jen ten pocit, kdy jdete po své zahradě a pochutnáte si na čerstvém kiwi, je prostě k nezaplacení.

Jaké má kiwi nároky na pěstování

Přemýšlíte-li, kam kiwi v zahradě vysadit, vždy to musí být slunné místo chráněné před větry. Všude tam, kde se daří vinné révě, se bude dařit i kiwi, nebo třeba fíkům. Naprostá špička bude, pokud můžete kiwi vysadit v blízkosti jižní stěny domu, nebo třeba u zahradního domku. K růstu vyžaduje kiwi oporu, takže ho vysaďte vždy u nějaké mříže, treláže nebo jen u pergoly, kde se bude moci pnout. Půda je vhodná propustná a bohatá na živiny, takže před výsadbou ji obohaťte dobře uleželým kompostem.

Jílovitá půda je v zahradách velký problém: Těchto 7 druhů dřevin v ní však poroste bez problémů

www.nkz.cz

Pozor na závlahu

Kiwi nesnáší přemokření, myslete na to již při jeho výsadbě a ke kořenům dejte nějakou dobrou drenáž, která přebytečnou vodu odvede pryč. Pro tyto účely vám postačí nějaké kamínky v podobě štěrku nebo kačírku. Zálivka musí být pravidelná především v době sucha, jinak se nedostatek vody podepíše na velikosti plodů. Pro udržení potřebné vlhkosti je dobré půdu zamulčovat, nebo mít k rostlinám zavedenou kapkovou závlahu, která zaručí dodávku vody i v době vaší nepřítomnosti, například budete-li na dovolené.

Když kiwi neplodí

Možná že už kiwi na vaší zahradě máte několik let, ale stále jste neměli šanci plody ochutnat, protože zkrátka se žádné nevytvořily. Pravděpodobně víme, kde je příčina nezdaru. Většina odrůd kiwi je totiž dvoudomá, to znamená, že k tomu, abyste měli nějakou úrodu, potřebujete mít samčí a samičí rostlinu, aby vůbec došlo k opylení květů. Poměr samčích a samičích rostlin je zhruba takový, že na 5 samic postačí 1 samec. Samčí rostliny neplodí a jejich úkolem je pouze opylení samičích rostlin. Takže máte-li doma pouze samčí rostlinu, plodů se nikdy nedočkáte. Musíte vysadit ještě samičí rostliny. A aby to nebylo tak jednoduché. Aby došlo k opylení, potřebujete opylovače, takže skladba rostlin ve vaší zahradě, nejen v okolí kiwi, by měla být natolik pestrá, aby opylovače přilákala.

Popínavé letničky vytvoří soukromou oázu v chladivém stínu: 6 nejkrásnějších šplhavců pro balkon i terasu

www.nkz.cz

Spása pro malé zahrady

Stávající sortiment již nabízí i samosprašné odrůdy, a to nejen kiwi, a těm se říká rostliny jednodomé. Jinými slovy, na jedné rostlině jsou samčí i samičí květy a díky tomu se můžete dočkat nějaké úrody. Při nákupu kiwi tedy buďte opatrní a vždy zvolte správnou rostlinu. To, zda je rostlina jednodomá či dvoudomá, musí být vždy uvedeno na cedulce spolu s cenou. Samosprašné odrůdy jsou záchranou pro malé zahrady, kde není dostatek místa pro pěstování více kusů rostlin.

I kiwi vyžaduje řez

Řez ovocných dřevin to je kapitola sama o sobě a pokud jej provedete chybně nebo v nevhodnou dobu, nemůžete se divit, že se úrody nedočkáte. Kiwi je popínavá rostlina a stejně jako réva vyžaduje pravidelný redukční řez. Ten se provádí v předjaří a odstraňují se při něm přebytečné výhony, zkracuje se hlavní větev tak, aby rostlina byla pevná. Kiwi plodí na loňském dřevě (ustřihněte o 3-4 pupeny zpět za plodící částí). Díky řezu podpoříte plodnost a zajistíte přístup světla ke všem částem rostliny.

Pěstování artyčoků nabírá na obrátkách: Vyzkoušejte si tuto delikatesu vypěstovat na zahradě i vy. Dejte si ale pozor na jednu zásadní věc

www.nkz.cz

Kdy se dočkám prvních plodů

Jakmile vysadíte kiwi na zahradu, na první plody si budete muset chvíli počkat. Rostlina se musí nejprve adaptovat na nové stanovištní podmínky, a to chvíli trvá. Kiwi tak začíná plodit asi 3-4 roky po výsadbě, přičemž z jedné dospělé rostliny můžete sklidit i několik kilogramů plodů. Kiwi dozrává až během října či listopadu a plody pak můžete skladovat na chladném místě několik měsíců. Jestliže jste nuceni, třeba kvůli nízkým venkovním teplotám, sklidit kiwi dříve, než je jeho sklizňová zralost, můžete je nechat dojít při pokojové teplotě. Velkou výhodou doma vypěstovaných kiwi je, že je nemusíte loupat a sníst je můžete i se slupkou.

Nejčastěji se pěstují tyto tři odrůdy

Pokud se vypravíte do zahradnictví a budete chtít zakoupit kiwi, setkáte se někdy s rozmanitou nabídkou různých odrůd a kultivarů. Trochu vám to rozhodování ulehčíme a představíme vám tři druhy s mnoha kultivary, které se na našich zahradách pěstují nejčastěji.

1. Aktinídie lahodná (Actinidia deliciosa)

  • Kvete krémově bílými květy v červnu, a to vždy na loňském dřevě
  • Plodem je klasické kiwi s plstnatou (chlupatou) hnědou slupkou
  • Plody dozrávají během října a plodí již dva roky po výsadbě

 

Hrách setý: Kdy vysévat a jak pěstovat oblíbenou zeleninu všech dětí. Jaký je rozdíl mezi hrachem a hráškem?

www.nkz.cz

2. Aktinídie význačná (Actinidia arguta)

  • Tzv. mini kiwi má plody velké jen 3,5 cm červené barvy
  • Dozrává již na přelomu srpna a září
  • Plody se konzumují celé včetně slupky
  • Plody obsahují 4 x více vitamínu C než citrony

3. Aktinídie čínská (Actinidia chinensis)

  • Plody jsou velké asi 4 cm a mají žlutou dužninu vonící po jablkách a kiwi
  • Sklízí se ještě před prvními mrazy od října do listopadu
  • Plody obsahují nejen vysoké množství vitamínu C, ale také vlákninu a minerální soli

 

Kiwi pěstujte i na své zahradě, stojí to za to

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada