Nastartujte svůj mozek pomocí kanadských borůvek: odborník radí, jak vybrat tu správnou odrůdu pro Vaši zahradu

Borůvky (Vaccinium) jsou bohaté na antioxidanty, jako jsou flavonoidy a anthokyaniny, které mají schopnost chránit buňky před poškozením volnými radikály. Tento ochranný mechanismus přispívá k redukci oxidativního stresu v mozku a tím podporuje jeho zdraví a funkčnost.

Co léčí borůvky

Bylo prokázáno, že bobule borůvek zpomalují kognitivní stárnutí, jako je paměť, učení a rozhodování. Obsahují látky, které podporují komunikaci mezi mozkovými buňkami a zlepšují tok krve do mozku, což vede k lepšímu výkonu mozku. Dvacetiletá dietní studie od vědců z Harvardské lékařské školy na 16 010 dospělých ve věku 70 let a starších zjistila, že ti, kteří konzumovali borůvky, měli nejpomalejší kognitivní pokles. U osob s nejvyšším příjmem bobulí došlo ke zpoždění kognitivního stárnutí až o 2,5 roku.

Kanadské borůvky Vám rozproudí krev a zpomalí stárnutí

A to rozhodně není všechno! Kanadské borůvky jsou spojovány také s ochranou cév v mozku. Jejich konzumace může pomoci snižovat riziko vaskulárních poškození a podporovat zdravou cirkulaci krve. To může být klíčové pro prevenci mozkových onemocnění, jako je cévní mozková příhoda nebo demence.

Kanadské borůvky
Info ikona

Pravidelnou konzumací kanadských borůvek dokážete zpomalit stárnutí svého mozku. Při správné volbě odrůdy sklidíte z jednoho keře až 6 litrů zdravého mlsání.

Díky svým antioxidačním, protizánětlivým a apoptotickým vlastnostem (tzn. „účinkem zpomalujícím stárnutí buněk“) poskytují mimo jiné ochranu před rakovinou, cukrovkou, obezitou, hypertenzí a srdečními chorobami.

I když borůvky nejsou samospasitelným lékem na všechny mozkové problémy, mohou být součástí zdravého životního stylu, který podporuje správnou funkci mozku. Jejich pravidelná konzumace může přinést řadu výhod pro zdraví mozku a celkovou pohodu. Nicméně, je důležité pamatovat na to, že vyvážená strava, cvičení a další zdravé návyky hrají také klíčovou roli v optimálním zdraví Vašeho těla.

Dejte na rady odborníka a vyberte tu správnou odrůdu pro Vaši zahradu

Jak si vybrat tu správnou borůvku jsme se zeptali odborníka na kanadské borůvky, pana Pavla Zavadila z okrasné školky Konifery Žehušice, která své keříky dodává do zahradních center po celé České republice.

Pěstováni kanadských borůvek v Žehulicích
Info ikona

V Žehušicích u Čáslavi pěstují z vlastních matečnic až 50 kultivarů kanadských borůvek. Keře Vám budou dělat radost nejenom v létě svými plody, ale i na podzim svým zbarvením listů.

„Současná nabídka po více než sto letech šlechtění a křížení je velice pestrá a můžete si tak vybrat odrůdy vhodné do téměř jakéhokoli prostředí. Pokud máte zahrádku ve vyšší poloze, zvolte si raději některou z raných a mrazuvzdorných odrůd. Takové Vám totiž stihnou dozrát i v kratší vegetační době vyšších nadmořských výšek. Jsou to například osvědčené odrůdy ´Jersey´, nebo ´Northland´. Pro svou odolnost se hodí klidně i na Vysočinu a našich hor do cca 600 m nad mořem.

Pokud máte naopak zahradu v teplejší slunečnější části naší země, můžete klidně vysadit vděčnou ranou odrůdu ´Berkley´, která má velké a chuťově výrazné plody, a navíc je oproti jiným kultivarům i tolerantnější k těžším půdám. Anebo kultivar ´Spartan´, to je další z velmi populárních odrůd.“

Při správné kombinaci kultivarů můžete sklízet od brzkého léta až do podzimu

„U nás v Žehušicích máme až 50 kultivarů matečních rostlin kanadských borůvek, takže si na své přijde opravdu každý! Když budeme vybírat podle chuťových vlastností, tak určitě doporučuji odrůdy ´Concord´,´Darrow´ a ´Denis Blue´. Chuťově vynikající jsou totiž všechny tři. ´Denise Blue´ je středně raná odrůda a zraje do půlky léta. Plody jsou nadprůměrně velké a dají se dobře skladovat a zamrazovat.

Odborník na kanadské borůvky, pan Pavel Zavadil
Info ikona

Odborník na kanadské borůvky, pan Pavel Zavadil, se narodil ve stejném roce (1973) jako byly v Žehušicích vysazeny první kanadské borůvky.

Když k ní vysadíte i pozdní odrůdu ´Darrow´, která dozrává v srpnu až září, tak máte borůvky po dobu celé letní sezóny spolehlivě zajištěny. ´Darrow´ je odrůda, kterou znalci považují za jednu z nejchutnějších. Je výrazná s velkými plody, šťavnatá a chutí podobná lesním borůvkám. Navíc plodí kolem 6L z keře, což je velmi nadprůměrné.

Mezi vítěze ve velikostech plodů, které dosahují až velikosti pětikoruny, pak rozhodně řadíme kultivar ´Chandler´“, doporučuje Pavel Zavadil z Konifer.

Jak snadno borůvky zařadit do každodenní stravy

Zahrnutí borůvek do běžného jídelníčku je velmi snadné a hlavně chutné. Kanadské borůvky můžete skladovat celoročně v mrazáku a vždy odebrat jen potřebné množství pro daný pokrm. Fialové bobule můžete přidat do ovesných kaší, smoothies, jogurtů, ale také samozřejmě koláčů a knedlíků.

Výbornou volbou je borůvková marmeláda, kterou můžete vyrobit podle jednoduchého receptu níže a mít tak zdravé mlsání celoročně po ruce.

Zpomalte své stárnutí a zařaďte „zázračné“ plody kanadských borůvek do svého jídelníčku. Uděláte tak alespoň malý krok pro svoje zdraví a lépe odoláte stresu z nadcházejícího vánočního shonu.

 

Zdroj: Studie od vědců z Harvardské lékařské školy

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada