Kvíz ze základní školy: poznáte běžné stromy podle listu? Tak schválně, ukažte se

Co jsou to listnaté stromy: pomocí listů zachycují mnoho světla

Listnaté stromy si listy udržují po celou vegetaci, a aby nemuseli vyživovat listy a ztrácet drahocennou vodu v podobě transpirace, na podzim listy pěkně shodí. Ačkoliv jsou druhy, kterým se do shazování listů moc nechce, například duby. Listnaté stromy se nacházejí v mírném a tropickém podnebí po celém světě. Listy mají, až na výjimky, dostatečně široké a velké, aby jimi zachytili co nejvíce světla pro fotosyntézu. Aby právě fotosyntéza probíhala bez problémů a také pro svůj zdravý růst, vyžadují listnaté stromy dostatek vody.

Proč listy stromů mění na podzim barvu: za všechno může světlo

Zelená barva listů je dána množstvím chlorofylu, zeleného barviva, které je jedním z faktorů pro fotosyntézu. Čím méně světla v jednotlivých měsících je, tím méně se chlorofyl tvoří a list pak mění barvu. S přicházejícím podzimem, kdy světla postupně ubývá, ubývá chlorofyl a zelený pigment se tak z listu vytratí. V tu chvíli se začínají objevovat další barvy v odstínech, žluté, červené a hnědé barvy, které byly doposud chlorofylem maskovány. Právě podzim je tak dokonalou podívanou pro naše oči a některé parky vypadají jako paleta malíře. Užijte si ho, se vším všudy.

Jak kvíz funguje?

Do našeho kvízu jsme ukryli 10 listnatých stromů, které zcela jistě znáte, takže se určitě nemůžete vymlouvat na to, že jste je nikdy neviděli, či že jsou to nějaké cizokrajné dřeviny. Vždy je správná pouze jedna odpověď. Na konci kvízu se pak dozvíte, jak jste dopadli. Tak jo, připraveni? Jdeme na to a uvidíme, jací jste dendrologové.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada