Zbavte se pařezu bez námahy: Použijte obyčejnou sůl nebo houby a nenadřete se

Pařez
Info ikona

Odstranění pařezu bývá výzvou pro naši fyzickou kondici a není to vůbec snadný úkol

Proč nám vadí pařez: může zamořit i trávník

Pařez sice mnoho lidí nechává na pozemku a různě ho přeskakuje, nicméně nechávat ho na místě bez využití není dobré. Nejen, že vám pařez zbytečně zabírá prostor na zahradě, který můžete využít mnohem efektivněji, ale často dochází k obrážení dřeviny a vzniku nežádoucích výhonů, které mohou zamořit velkou část trávníku.

Při odstraňování pařezu je důležité si uvědomit, kolik máte času a jak moc je pro vás důležitá ekologie. Pokud totiž potřebujete pařez zlikvidovat ze dne na den, budete muset povolat těžkou techniku v podobě bagru nebo traktoru, která pařez vytrhne jako zubař zub.

Jak odstranit pařez stromu: pořádně ho osolte 

Netlačí-li vás čas a není třeba pařez odstranit hned druhý den, vyzkoušejte obyčejnou sůl, která díky svým vlastnostem urychlí rozklad pařezu a jeho kořenového systému.

Potřebujete pouze elektrickou vrtačku nebo šroubovák, kterou do pařezu vyvrtáte několik otvorů vzdálených od sebe asi pět centimetrů. Dále potřebujete hlavní surovinu v podobě asi jednoho kila soli a do každého otvoru nasypete dostatečné množství. Abychom proces urychlili a optimalizovali podmínky, můžete pařez omotat plastovou fólií, která udrží vlhkost a urychlí proces rozkladu. Nakonec nasypete na pařez vrstvu zeminy, čímž opět podpoříte rozkladný proces. Pak už nechte vše na přírodě, zhruba do měsíce byste měli vidět, jak pařez postupně ubývá tím, že trouchnivý.

Milujete hlívu či Jidášovo ucho? Pro jejich pěstování je pařez dokonalý

Pařez sice odumře pomalu, ale vy z toho budete mít chutný užitek. Pokud totiž milujete hlívu, což je známá dřevokazná houba, můžete pařez naočkovat houbovými sporami a zkusit pěstovat právě dřevokazné houby. Zrovna hlíva ústřičná je na pěstování velmi snadná, je zdravá a dobře použitelná v kuchyni. Kromě hlívy lze na pařezu pěstovat třeba Jidášovo ucho, penízovku sametonohou nebo houby shiitake.

Osázený pařez
Info ikona

Osázený pařez rostlinami může být velmi zajímavým okrasným prvkem v zahradě či záhonu

Obyčejný pařez jako dekorativní prvek v zahradě: osázejte ho nenáročnými rostlinami

Dekorativních prvků v zahradě či na záhoně není nikdy dost, takže pokud máte pařez na dobrém místě, kde vám nijak nepřekáží, zkuste ho přeměnit v úžasný dekorativní prvek. Pokud o takovém využití přemýšlíte už před pokácením, je dobré ponechat dostatečně vysoký pařez, alespoň 30 – 40 centimetrů, případně chcete-li na něj zavěsit osázené nádoby ponechte výšku alespoň 1 metr. V pařezu pak vytvořte jednoduchou prohlubeň, kam dáte trochu substrátu a můžete osázet dle libosti. Velmi krásné jsou jednak sukulenty v podobě netřesků, lomikamenů či delospermy, nebo plazivé skalničky v podobě plaménků, hvozdíků či zběhovce.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada