Fíky z vlastní zahrady? S těmito triky a odolnými odrůdami budete sklízet sladké plody i v Česku

Pěstování fíkovníku u nás není nemožné

Fíkovník obecný (Ficus carica), známý také jako smokvoň, je fascinující rostlina se stovkami odrůd. Klíčem k úspěšnému pěstování fíkovníku v ČR je výběr správné odrůdy. Existují odrůdy, které jsou odolnější vůči mrazu a lépe snášejí naše počasí. Pro české podmínky je ideální volit odrůdy, které nepotřebují opylení, protože pro opylení by byl nutný specifický druh vosičky, která u nás nežije. Většina výše zmíněných odrůd je samosprašná.

Mezi doporučované odrůdy fíkovníků k pěstování u nás patří:

  • Veselský (syn. Florea, Mičurinský 10): Velmi raná a odolná odrůda, vhodná i pro venkovní výsadby. Plodí i v méně příznivých sezónách
  • Bornholm's Diamant: Jeden z nejvíce mrazuvzdorných fíkovníků, vhodný i pro kontejnerovou výsadbu
  • Hardy Chicago (a další "Mt. Etna" typy): Známé pro svou relativní mrazuvzdornost a dobrou plodnost
  • Celeste: Velmi odolná odrůda, která nepraská a má dobrou chuť
  • Moro da Caneva: Vhodná odrůda pro naše podnebí, produkuje kvalitní brebu (první násada plodů) a ranou hlavní násadu
  • Little Miss Figgy: Kompaktní odrůda vhodná pro pěstování v nádobách

Jaké zajistit fíkovníku podmínky pro pěstování?

Fíkovník potřebuje při pěstování maximálně slunné a teplé místo, ideálně chráněné před větrem. Nejvhodnější je jižní stěna domu, která akumuluje teplo a v noci ho uvolňuje. V teplejších oblastech, jako je jižní Morava či vinařské oblasti, a na chráněných místech, je možné fíkovník vysadit přímo do země. Vyžaduje to ale pečlivé zazimování. 

Pro většinu České republiky je bezpečnější pěstování v nádobě. To umožňuje rostlinu na zimu přemístit do chráněných prostor. Volte co největší a nejširší nádoby, fíkovník má mělké kořeny.

I u nás už můžete sklízet fíky. Jak se dočkat úrody a poznat zralé plody?

www.nkz.cz

Při pěstování fíkovníku byste měli vědět, že není příliš náročný na půdu, ale preferuje dobře propustnou, výživnou zeminu. Dobře se mu daří v jílovitých půdách. Vyvarujte se extrémům - příliš kyselá nebo příliš písčitá půda. Při výsadbě do nádoby použijte kvalitní zahradnický substrát, případně s příměsí kompostu nebo jílu. Zálivka se odvíjí od ročního období:

  • V období vegetace, zejména v horkých letních dnech a při tvorbě plodů, potřebuje fíkovník vydatnou a pravidelnou zálivku. Rostliny v nádobách zalévejte denně, substrát by neměl úplně vyschnout. Nedostatek vody může způsobit opad plodů.
  • V zimě, kdy fíkovník shodí listy a je v klidovém režimu, zálivku výrazně omezte, pouze udržujte substrát mírně vlhký, aby kořeny nevyschly. Přemokření v zimě vede k hnilobě kořenů.

Hnojení podléhá pravidlům

Během vegetačního období (jaro-léto) pravidelně hnojte. Na jaře je vhodné hnojivo s vyšším obsahem dusíku pro podporu růstu listů a výhonů. Později v létě při tvorbě plodů použijte hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu pro podporu kvetení a zrání plodů. Nepřehnojujte dusíkem, to by mohlo vést k bujnému růstu listů na úkor plodnosti.

Co dělat, když fíkovník žloutne

www.nkz.cz

Řez je důležitý pro udržení tvaru rostliny, prosvětlení koruny a podporu plodnosti.

  • V prvních letech seřízněte mladé výhonky na 3-4 očka, abyste podpořili rozvětvení a vytvořili základní kostru.

  • Fíkovník plodí na jednoletém dřevě. U odrůd, které tvoří i tzv. "brebu" (první, raná násada plodů na loňských výhonech), je možné řezat střídavě, aby dozrála jak breba, tak i hlavní násada. U odrůd, které tvoří pouze hlavní násadu, se řežou letorosty tak, aby se ponechalo jedno až dvě očka na loňském dřevě.

  • Zaštipování vrcholů mladých letorostů za 5.-6. listem v jarních a letních měsících může urychlit nasazení a dozrávání plodů.

Hluboký řez se provádí v zimním období, když rostlina shodí listy. Drobné korekce a vylamování přebytečných výhonů lze provádět i v průběhu vegetace.

Pozor: Při řezu roní fíkovník bílou mléčnou šťávu (latex), která může dráždit pokožku. Používejte rukavice.

Nejdůležitější aspekt pěstování fíkovníku

Rostliny v nádobách

Pro rostliny v nádobách platí, že před příchodem silnějších mrazů (obvykle koncem října/začátkem listopadu, když teploty klesnou pod 0 °C) je potřeba přemístit nádoby na chladné, světlé místo s teplotou 0-10 °C. Ideální je zimní zahrada, chladná chodba, garáž s oknem nebo světlý sklep. Fíkovník je opadavý, takže v zimě může být i v úplné tmě, ale v takovém případě by teplota měla být blíže k 0 °C, aby se minimalizovaly metabolické procesy a shazování listů.

Během zimy výrazně omezte zálivku, stačí jen občas, aby substrát úplně nevyschl.

Pokud má rostlina na podzim malé nezralé fíky a chcete, aby dozrály, je dobré ji přemístit na světlejší a o něco teplejší místo (cca 15 °C).

Ochraňte fíky před mrazem: Jsou odolné, ale zazimovat potřebují

www.nkz.cz

Rostliny ve volné půdě

I mrazuvzdorné odrůdy potřebují zimní ochranu, zejména v prvních letech. Kolem mladých rostlin se doporučuje vytvořit konstrukci např. z pletiva, kterou vyplníte slámou, listím nebo chvojím. Celou rostlinu je vhodné obalit netkanou textilií. Kořeny můžete chránit silnou vrstvou mulče (listí, štěpka). V teplejších oblastech někteří pěstitelé fíkovníky ohýbají k zemi a zasypávají zeminou nebo silnou vrstvou listí a zakrývají fólií. Starší, dobře zakořeněné fíkovníky, mohou zvládnout mrazy i do -15 °C, ale při silnějších a déle trvajících mrazech může dojít k namrznutí výhonů. Obvykle však znovu obrazí z kořenů.

Fíkovník je poměrně odolný, ale může ho potkat:

  • Kořenová hniloba: Nejčastěji při přemokření půdy. Zlepšete drenáž.
  • Žloutnutí listů: Může být způsobeno přelitím, nedostatkem zálivky nebo nedostatkem živin (dusík, železo, hořčík).
  • Svilušky, mšice, puklice: Občas se objeví škůdci, zejména na oslabených rostlinách. Použijte vhodné insekticidy nebo přírodní postřiky (mýdlová voda).
  • Fíková mozaika (FMV): Virová choroba projevující se světlými skvrnami na listech, deformacemi a někdy i sníženou úrodou. Nelze léčit, napadené rostliny je lepší odstranit.

V naší galerii se podívejte, jak se může podařit u nás vypěstovat fíkovník.

Galerie: Pěstování fíkovníku
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada