Když teď necháte naklíčit brambory, budete je sklízet už v červnu. Poradíme, jak si připravit kvalitní sadbu

Pěstování brambor sice může být prostorově náročné, když se rozhodnete zásobit na celou sezónu, ale zase je tak jednoduché, že byste si ho měli vyzkoušet.

Klíčení sadbových brambor

Stejně jako u jiných druhů zeleniny platí, že čím kvalitnější sadbu máte, tím kvalitnější a větší bude i úroda. A když necháte hlízy brambor naklíčit před tím, než je zapíchnete do záhonu, budou silnější, odolnější vůči chorobám i škůdcům a dobré sklizně se dočkáte s větší jistotou. Navíc výsadbou dobře naklíčených brambor urychlíte sklizeň o 10 - 14 dní.

Jak na to

Pro sadbu se hodí jen zdravé brambory bez fleků, hniloby nebo známek poničení. Jedince určené pro klíčení uložte do mělkých lísek nebo papírových bedniček v jedné vrstvě tak, aby jejich očka mířila nahoru. Lísku nechte v chladném místě (10 - 15 °C) na světle. Světlo je velmi důležitá veličina, protož jen ono zajistí, že bramborám narostou silné zdravé klíčky. Ve tmě by měly tendence se vytahovat a dočkali byste se dlouhých světlých ocásků. Ty do záhonu nepatří.

Jakmile budou mít brambory asi dvoucentimetrové fialovo zelené klíčky, jsou připravené na stěhování do záhonu. Než to uděláte, můžete jim vstup do zahrady ještě zjednodušit, nechat hlízy zakořenit a vyrobit si tak plnohodnotné sazenice. Stačí asi 10 dní před výsadbou brambory prosypat vyzrálým kompostem a počkat, až pustí kořínky.

Jak by měl vypadat záhon pro brambory

Jako každá zelenina, která tvoří plody pod zemí, potřebují i brambory pořádně vyživenou lehčí půdu. Záhon si připravte asi dva týdny před plánovanou výsadbou v dubnu, stačí ho do hloubky nakypřit a v případě potřeby zarýt uleželý kompost nebo organické hnojivo.

sadba brambor
Info ikona

Jak sázet brambory

Naklíčené brambory se sázejí do brázd hlubokých max. 20 cm vzdálených od sebe 60 cm v rozestupech 35 cm od první poloviny dubna. Někdo sází celé hlízy, jiní je před výsadbou nařežou tak, aby v každém kousku zůstal alespoň jeden kvalitní klíček. Obojí je možné, u druhého způsobu je lehce zvýšené riziko, že brambory napadne plíseň.

Brambory můžete pěstovat i ve slámě, kdy nevyžadují nijak připravený prostor. Stačí naklíčené hlízy rozložit po zemi (klidně i posekaném trávníku) v doporučených vzdálenostech a bohatě je zasypat slámou, senem nebo jiným organickým materiálem do výšky ideálně 40 cm. 

Zdroj: petrazahradnici.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada