Chcete rajčata bez plísně? Tyto domácí recepty vám změní zahradu k nepoznání
Rajčata plíseň bramborová miluje
Jestli pěstujete rajčata, nejspíš plíseň bramborovou velmi dobře znáte. Pěstitelé nehybridních rajčatových odrůd možná o něco důvěrněji než ti, co preferují šlechtěná rajčátka. Ta jsou někdy vůči plísni odolnější. I tak ale bývá její nástup důvodem, proč většina zahrádkářů rostliny brzy na podzim vytrhá a vyhodí.
Jak to, že plíseň bramborová napadá rajčata? Je to proto, že obě tyto rostliny spadají do čeledi lilkovitých. Velmi často se stává, že plíseň právě z brambor přeskočí na rajčata, proto by se tyto plodiny neměly nikdy pěstovat blízko sebe. Riziko nástupu plísně se zvyšuje, když má vhodné podmínky.
Podmínky vhodné pro vznik plísně na rajčatech
Pro to, aby se spory plísně na rajčatových listech probudily, stačí opravdu málo a během několika málo dnů může být “vymalováno”, když ji včas neodhalíte a nezasáhnete. Co má rajčatová plíseň ráda?
- Vysokou vlhkost vzduchu: nemusí být nutně deštivo, úplně stačí ranní rosa nebo mlha. To vše vytváří na povrchu listů jemný vlhký film.
- Teplota mezi 15 a 25°C: pokud je léto bez větších teplotních výkyvů, má plíseň pré. Naopak jí nevyhovují tropické dny. Dny, kdy se ochladí a zaprší, jsou nejrizikovější. Při teplotách nad 27°C se naopak její šíření zpomaluje.
- Dusné počasí: ve dnech po dešti, v dusnu, kdy se nehne ani lísteček, si plíseň vysloveně libuje. Stačí dva takové dny za sebou a plíseň už úřaduje.
- Hustý porost bez cirkulace vzduchu: jakmile jsou rajčata vysazená příliš blízko k sobě nebo je necháte vytvořit příliš zelené masy, zvyšujete riziko plísně.
- Vodu na listech: šíření plísně můžete pomoci nevědomky i sami tím, že budete rajčata zalévat přes listy.
Babské rady na plíseň na rajčatech
Tyto dva recepty s oblibou používám na své zahradě už spousty let a vím, že fungují jako skvělá prevence. Přitom nestojí téměř nic a jsem si jistá, že suroviny na ně máte doma.
Postřik na rajčata z mléka a vody
Stačí smíchat mléko s vodou a roztokem postříkat listy a stonky rajčat. Receptů na to, v jakém poměru obě tekutiny míchat, koluje po internetu spousta, nejspíš s žádným neuděláte chybu. Já ředím v poměru 1:1 a aplikuju jednou za týden až 14 dní v závislosti na počasí. Mléko se mi osvědčilo používat balené v tetrapaku a polotučné.
Česnekový výluh jako ochránce rajčat
Stejně účinný je i postřik na rajčata z česneku. Ani ten není nijak komplikovaný, byť si na výsledek zhruba den počkáte. Česnek stačí prolisovat (podle velikosti 3 - 4 stroužky), zalít studenou vodou (1 litrem) a nechat v uzavřené nádobě odstát do druhého dne. Následně je potřeba směs přecedit a aplikovat.