Fleky na rajčatech: co je ještě v pohodě a co už je průšvih

Plíseň bramborová na rajčatech

Plíseň bramborová je nejčastějším důvodem, proč můžete přijít o všechna rajčata na zahradě. Nejprve o sobě dá vědět šedohnědými mokvavými skvrnami na listech, následně se skvrny objevují i na stoncích a plodech. Plíseň bramborová umí postupovat opravdu rychle a je schopna zlikvidovat vše během 3 dnů. Stačí k tomu jen vlhčí počasí, větší střídání teplot mezi dnem a nocí a nedostatek oslunění.

 

Šíří se vzduchem a předejít jí v našich podmínkách jde snad jen pěstováním rajčat pod střechou a zabránění, aby rostliny navlhaly. Preventivně můžete rajčata ošetřovat mlékem s vodou, česnekovým výluhem, koupenými fungicidními přípravky.

Pozor, jakmile mají se plíseň na rajčatech objeví, na nic nečekejte a opravdu rychle zasáhněte. Napadené listy (nebo celé rostliny, pokud už houbová choroba řádí i na stoncích) zlikvidujte. Nikdy je ale neházejte do kompostu, patří do bioodpadu a profesionální kompostárny, v domácím kompostu byste nikdy nezabili všechny zárodky plísně.

 

Můžete zkusit otrhat zelené plody a nechat je dozrát doma, ale je bohužel docela velká šance, že i v nich už je plíseň schovaná a v průběhu dozrávání se projeví.

 

Zelené límce kolem stopky

Dávají vám některé rostliny rajčátka, jejichž vrcholy jsou nazelenalé nebo lehce do žluta, ale nečervenají? Světlé vrcholky plodů u stopky se označují jako zelený límec nebo také žlutá kapuce. Není to nic neobvyklého, nejde ale o chorobu v pravém slova smyslu a takto postižené plody můžete bez obav jíst. Jde o fyziologickou poruchu v dozrávání, někdy může jít i o vadu způsobenou přílišným slunečním zářením. V tom případě jsou postiženy jen plody na vrcholcích rostlin nebo výše postavených plodech. Přispět k tomu můžete i vy, pokud rostlinám rajčat otrháváte listy.

 

Hnědé špičky rajčat

Hnědnutí špiček rajčat je častým problémem, pokud je počasí v létě nestálé a jde do extrémů. Indikuje nedostatek vápníku, ale pozor, nemusí jít nutně o nedostatek vápníku v půdě. Zvlášť pokud je rostlina stresovaná např. dlouhými exrrémními vedry, obdobími sucha nebo naopak dlouhodobými dešti, může se snadno stát, že vápník pouze nedokáže kořeny vstřebávat. Zapomeňte v tomto případě na sypání vaječných skořápek kolem rostlin. To sice pomůže do příštích let, pro rychlou pomoc ale sáhněte po postřiku na list (např. Wuxal kalcium).

 

Hnědé špičky indikující nedostatek vápníku mohou být suché, za mokra ale bývají šedavé a mokvající, někdy si proto lidé mylně myslí, že jde o plíseň bramborovou. I když nejde o žádné houbové onemocnění, plody nejezte. Napadené otrhejte, ty už nic nezachrání, ty nové už by měly být po postřiku v pořádku.

 

Spáleniny od sluníčka

Od sluníčka nemáme popáleniny jen my lidé, přílišným zářením trpí i rajčata. Zvlášť pokud rostliny zbavujete ve větším množství listů, může se stát, že plody slunce sežehne. Pak se na plodech objevují nejrůznější (suché) flíčky od žlutavých až po bělavé, které vypadají, jak kdyby na rajčeti zaschly kapky vody. Tyto flíčky jsou pouze kosmetickou vadou, pro vás by ale měly být signálem do zeleně rostlin až tak dramaticky nezasahovat.

 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada