Co v dubnu potřebuje kamčatská borůvka, aby se vám odměnila pořádnou úrodou: dopřejte ji živiny, hlavně nedělejte obvyklou chybu

Ten, kdo má na své zahradě nebo klidně i v nádobě zimolez kamčatský, zimolez jedlý nebo zimolez modrý (Lonicere kamtschatica) neboli kamčatskou borůvku, se jistě nemůže již dočkat letošní sklizně. Jeho plody, protáhlé, světle modré bobule jsou totiž velmi chutné, sladké a hlavně, na jednom keři je jich vždy hodně. Dozrávají postupně během května a jedná se tak o první úrodu nějakého ovoce. Ačkoliv zimolez kamčatský pochází z drsných podmínek dalekého severu Sibiře a řadí se mezi nejméně náročné ovocné druhy, je pár věcí, které bychom mu, chceme-li se dočkat pořádné úrody, měli dopřát. Dorůstá do výšky kolem 1,5 metru a preferuje pěstování na slunci či v polostínu. Ve stínu by se mu nelíbilo a ani byste se nedočkali žádných plodů.

Jak pěstovat zimolez? Pro pořádnou úrodu jsou třeba živiny

Před rozkvětem a na začátku zrání plodů mu svědčí přihnojení plným hnojivem, velmi vhodný je dobře uleželý kompost, kterým uděláte radost všem ovocným dřevinám. Nemáte-li vlastní kompost, můžete si ho zakoupit v zahradnictví či hobbymarketech. Kromě kompostu pak lze použít průmyslová hnojiva pro ovocné dřeviny.

Kromě živin vyžaduje i vodu

Pravidelná závlaha je samozřejmě nutná u všech ovocných dřevin, nejen u zimolezu, ale u něj je důležitá především v době květu a zrání plodů. Takže pokud neprší a je sucho, musíte kamčatskou borůvku pravidelně zalévat. Proti vysychání je dobré ochránit také mělce uložené kořeny, kdy povrch půdy pokryjte mulčem v podobě kůry nebo posečené trávy.

Zimolez není žádná borůvka

Ačkoliv si to mnozí stále myslí a jako k borůvce se k zimolezu chovají, žádná borůvka to není, byť jeho plody jako borůvka chutnají. Rozhodně tedy nevyžaduje rašelinu, právě naopak, kyselé pH půdy zimolez kamčatský nesnáší, preferuje půdy neutrální s dostatečným množstvím humusu a živin.

Proč zimolez neplodí?

Může se stát, že vám zimolez nebude plodit ani v případě, kdy se o něj staráte, jak nejlépe můžete. Příčinou může být to, že zimolez je pouze částečně samosprašný, takže pokud nemá poblíž druhou rostlinu nebo vhodného opylovače, úroda je buď velmi nízká nebo žádná.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada