Tyto dva druhy pavouků si v zimě na zahradě hýčkejte a nemusíte kupovat chemii: chrání hrušně proti škůdcům

Šplhalka keřová

Díky pavoukům nemusíte na zahradě používat chemické přípravky

To, že jsou především pavouci pro naši přírodu i zahradu velmi užiteční a jsou tak velmi důležitým článkem v koloběhu života, jsme vám již na našich stránkách říkali. Mnozí ale v nich stále vidí pouhé „chlupaté obludy“, které se musí rychle zlikvidovat. Vědci odhalili dva druhy pavouků, kteří dokáží hubit škůdce na hrušních a co je nejlepší, právě teď, v zimě, většina druhů pavouků je samozřejmě aktivní pouze od jara do podzimu, kdežto tyto druhy nezastaví ani zima či mráz.

V rámci odborných studií šlo o to, využít pavouky v boji proti škůdcům, nejen ovocných dřevin, a to z toho důvodu, aby se snížila potřeba chemických prostředků, které k životnímu prostředí moc tolerantní nejsou.

Tyto druhy pavouků dokáží likvidovat škůdce i v zimě

1. Listovník obecný

Pavouk listovník je velký max. do 1,6 cm, přičemž samičky jsou zpravidla větší, než samci. Samci mají štíhlejší zadeček, a k pohybu na stromech jsou uzpůsobeny pomocí dvou drápků s přilnavými chlupy. U tohoto druhu jsou velmi zajímavé oči, kterých má celkem osm ve dvou řadách a na zadečku má zřetelné zbarvení ve formě světlé skvrny.

2. Šplhalka keřová

Šplhalka keřová je druh pavouka, který je aktivní i v zimě a na lov se vydává dokonce i za mrazu. Právě díky mrazu se jim ukrytý hmyz snáze hledá i konzumuje, protože hmyz je v této době ve stavu jakési hibernace a díky tomu se takové kořisti pavouci dobře zmocní.

Šplhalku můžeme najít v různých typech lesů, v městském parku, sadu i na naší zahradě, přičemž preferuje kmeny listnatých stromů, ale nepohrne ani keři či jehličnany. Šplhalka má štíhlé tělo s dlouhýma nohama a na posledním článku má speciální přilnavé chloupky, díky kterým se nejen dobře na hladkém povrchu udrží, ale je i docela hbitá.

Šplhalka nevyrábí tradiční pavoučí sítě, ale vyčkává se svém úkrytu a na lov se vydává hlavně v noci. Tito pavouci kladou vajíčka do svinutých listů a samičky kolem vzniklého kokonu upředou ochrannou pavučinu. Malí pavoučci pak světlo světa spatří během května až června a ihned se vydávají na lov.

 

Jak tento užitečný hmyz na hrušni udržet? Zkuste lepenku

Přítomnost pavouků by tedy měla být vítána, protože v boji proti škůdcům mají nezastupitelnou roli. Abyste je ale na svých stromech udrželi, musíte jim poskytnout nějaký domov. Pěstitelé, kteří tyto pavouky již k ochraně stromů využívají radí, že postačí lepenkový pás kolem kmene, pod kterým se pavouci ubytují a vychází jen na lov.

Proti jakým šůdcům hrušně dokáží bojovat?

Mera skvrnitá

Jedná se především o meru skvrnitou, která patří mezi nejvýznamnější škůdce hrušní v celé Evropě. Mera přenáší nebezpečnou chorobu zvanou chřadnutí hrušně a je příkladem toho, že nadbytečným používáním insekticidů došlo k likvidaci jejích přirozených nepřátel a jejímu přemnožení. Přezimuje dospělec v kůře stromů a k životu se probouzí často již v únoru či během března, ale díky tomu, že ho ještě v zimě pod kůrou vypátrá pavouk, nedochází tak k vylíhnutí další generace, která by nám hrušně poškozovala.

Mšice

Dalším škůdcem, před kterými nás pavouci chrání jsou hlavně mšice, jejich invaze je rok od roku větší a dokáží zlikvidovat velkou část úrody. Tento savý škůdce bývá přes vegetaci chráněn mravenci, s kterými mají takovou nepsanou úmluvu. Za to, že mravenci mšice ochrání před jejich přirozenými nepřáteli se jim odvděčí sladkou odměnou v podobě medovice, kterou samovolně vylučují. Medovice se objevuje také u mery. I mšice, stejně jako mera, přezimují v kůře stromů.

 

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada