Tyto dva druhy pavouků si v zimě na zahradě hýčkejte a nemusíte kupovat chemii: chrání hrušně proti škůdcům

Šplhalka keřová
Info ikona

Šplhalka keřová často není mezi kůrou stromu moc patrná

Díky pavoukům nemusíte na zahradě používat chemické přípravky

To, že jsou především pavouci pro naši přírodu i zahradu velmi užiteční a jsou tak velmi důležitým článkem v koloběhu života, jsme vám již na našich stránkách říkali. Mnozí ale v nich stále vidí pouhé „chlupaté obludy“, které se musí rychle zlikvidovat. Vědci odhalili dva druhy pavouků, kteří dokáží hubit škůdce na hrušních a co je nejlepší, právě teď, v zimě, většina druhů pavouků je samozřejmě aktivní pouze od jara do podzimu, kdežto tyto druhy nezastaví ani zima či mráz.

V rámci odborných studií šlo o to, využít pavouky v boji proti škůdcům, nejen ovocných dřevin, a to z toho důvodu, aby se snížila potřeba chemických prostředků, které k životnímu prostředí moc tolerantní nejsou.

Tyto druhy pavouků dokáží likvidovat škůdce i v zimě

1. Listovník obecný

Pavouk listovník je velký max. do 1,6 cm, přičemž samičky jsou zpravidla větší, než samci. Samci mají štíhlejší zadeček, a k pohybu na stromech jsou uzpůsobeny pomocí dvou drápků s přilnavými chlupy. U tohoto druhu jsou velmi zajímavé oči, kterých má celkem osm ve dvou řadách a na zadečku má zřetelné zbarvení ve formě světlé skvrny.

2. Šplhalka keřová

Šplhalka keřová je druh pavouka, který je aktivní i v zimě a na lov se vydává dokonce i za mrazu. Právě díky mrazu se jim ukrytý hmyz snáze hledá i konzumuje, protože hmyz je v této době ve stavu jakési hibernace a díky tomu se takové kořisti pavouci dobře zmocní.

Šplhalku můžeme najít v různých typech lesů, v městském parku, sadu i na naší zahradě, přičemž preferuje kmeny listnatých stromů, ale nepohrne ani keři či jehličnany. Šplhalka má štíhlé tělo s dlouhýma nohama a na posledním článku má speciální přilnavé chloupky, díky kterým se nejen dobře na hladkém povrchu udrží, ale je i docela hbitá.

Šplhalka nevyrábí tradiční pavoučí sítě, ale vyčkává se svém úkrytu a na lov se vydává hlavně v noci. Tito pavouci kladou vajíčka do svinutých listů a samičky kolem vzniklého kokonu upředou ochrannou pavučinu. Malí pavoučci pak světlo světa spatří během května až června a ihned se vydávají na lov.

 

Jak tento užitečný hmyz na hrušni udržet? Zkuste lepenku

Přítomnost pavouků by tedy měla být vítána, protože v boji proti škůdcům mají nezastupitelnou roli. Abyste je ale na svých stromech udrželi, musíte jim poskytnout nějaký domov. Pěstitelé, kteří tyto pavouky již k ochraně stromů využívají radí, že postačí lepenkový pás kolem kmene, pod kterým se pavouci ubytují a vychází jen na lov.

Proti jakým šůdcům hrušně dokáží bojovat?

Mera skvrnitá

Jedná se především o meru skvrnitou, která patří mezi nejvýznamnější škůdce hrušní v celé Evropě. Mera přenáší nebezpečnou chorobu zvanou chřadnutí hrušně a je příkladem toho, že nadbytečným používáním insekticidů došlo k likvidaci jejích přirozených nepřátel a jejímu přemnožení. Přezimuje dospělec v kůře stromů a k životu se probouzí často již v únoru či během března, ale díky tomu, že ho ještě v zimě pod kůrou vypátrá pavouk, nedochází tak k vylíhnutí další generace, která by nám hrušně poškozovala.

Mšice

Dalším škůdcem, před kterými nás pavouci chrání jsou hlavně mšice, jejich invaze je rok od roku větší a dokáží zlikvidovat velkou část úrody. Tento savý škůdce bývá přes vegetaci chráněn mravenci, s kterými mají takovou nepsanou úmluvu. Za to, že mravenci mšice ochrání před jejich přirozenými nepřáteli se jim odvděčí sladkou odměnou v podobě medovice, kterou samovolně vylučují. Medovice se objevuje také u mery. I mšice, stejně jako mera, přezimují v kůře stromů.

 

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada