Vápnění trávníku se provádí jen v jediném případě, jinak mu můžete hodně ublížit: poslední možnost máte v březnu

Proč se vápní trávník

Každý majitel trávníku chce, aby jeho zelený pažit byl v dobré kondici. Věnuje mu proto dostatek pozornosti a péče, která ale může být v některých případech nadbytečná. Týká se to například vápnění trávníku, které mnoho pěstitelů provádí každým rokem na jaře, aniž by si předem zjistili, zda nějaký vápník jejich trávník vůbec vyžaduje. Buďte proto chytřejší, než tito nedočkavci, a ještě před tím, než budete vápnit zjistěte, zda je to vůbec letos potřeba.

Vápnění se používá proto, abyste se zbavili mechu a plevelů (v kyselé půdě se daří přesličce) v trávníku. Je-li v trávníku mech, trávník nemůže přijímat vodu a živiny a mech ho doslova dusí. Je to podobné, jako by zde byla odumřelá travní plsť.

V kterém případě můžeme trávník vápnit

Většina trav, které jsou obsaženy v trávníku, mají rády spíše mírně kyselou půdu. Optimální hodnota pH u písčitých půd je okolo 5,5, u hlinitých půd přibližně 6,5. Vápnění se doporučuje v případě, že pH půdy je nižší, než uvedené hodnoty. A jak hodnotu pH půdy zjistíte? Stačí použít jednoduchou testovací sadu, na trhu je například Půdní pH test od firmy Neudorff, díky které tuto hodnotu lehce zjistíte. Znalost hodnoty pH půdy se vám ale hodí i na jiných částech zahrady, takže určitě je investice do této testovací sady výhodná, nehledě na to, že stojí pár korun. Jestliže vám dle testu vyjde, že je třeba povápnit trávník, vyčkejte s tím alespoň 6 týdnů od prvního hnojení. Pro vápnění se používá hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence.

Kdy se má trávník vápnit

Pro vápnění trávníku se využívá buď podzim, který je skoro i lepší, nebo předjaří, kdy nemrzne, ale trávník ještě nezačal pořádně růst. Takže nyní v březnu je taková poslední možnost, pokud se chcete zbavit mechu v trávníku. Je-li to možné, pro vápnění zvolte spíše podzim, kdy se vápno přes zimu lépe rozloží, a vy tak nebudete mít bílý trávník. Nikdy nekombinujte vápník s dalšími hnojivy.

Mech v trávníku je spolehlivým signálem kyselé půdy

Jestliže máte v trávníku více mechu, než samotného trávníku, je jasné, že vaše půda je hodně kyselá. Mechu se tedy musíte zbavit a to buď vertikutací nebo železnými hráběmi, což se provádí během dubna, kdy je sucho a dobré klimatické podmínky. Velmi účinný je přípravek MechoStop nebo Anti-Mech, které mech vysuší a vy ho pak budete moci vyhrabat. Poté na trávník použijte právě vápenatá hnojiva, například ledek vápenatý, který pH půdy upraví a mech se tak znovu neuchytí. Díky tomuto hnojivu dodáte trávníku také živiny.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada