Pestřenka je váš parťák v boji proti škůdcům: Víme, jak ji na zahradu nalákat

Pestřenka je užitečný hmyz, který vám neublíží

Určitě se vám již někdy stalo, že okolo vás až dotěrně poletovala malá vosička, která se často nemá k odletu. Vy se po ní začnete ohánět v domnění, že vám chce ublížit. Tak v této chvíli bychom vás chtěli ubezpečit, že se rozhodně nejedná o žádný nebezpečný hmyz, ale s velkou pravděpodobností si vás, jako objekt svého zájmu, vyhlédla pestřenka. Pro zahradu je to užitečný hmyz. Pestřenky mají výborné manévrovací schopnosti, v letu umí dokonce i couvat. Na našem území existuje asi 400 druhů pestřenek, přičemž její typické, žlutohnědě pruhované tělo, díky čemuž je zaměňována s vosou, ji má chránit před predátory. Ne vždy to ale vyjde. Pestřenky nemají žihadlo, ani kusadla, není tedy třeba se, jakmile se u vás objeví, ničeho obávat. Nejčastěji se u nás vyskytuje pestřenka rybízová, pestřenka obecná a pestřenka psaná.

Pestřenky na zahradě rozhodně hýčkejte

Dospělá pestřenka je čistý vegetarián, který se živí pylem z květů. Ale jejich larvy už žádní svatoušci nejsou a podobně jako larvy slunéčka sedmitečného preferují hmyz a konkrétně se zaměřují na ten savý, který nám likviduje naše rostliny. Takže larvy pestřenek si nejraději pošmáknou na mšicích, třásněnkách, červcích, molicích nebo housenkách, zkrátka na veškerém drobném hmyzu s měkkým tělem. Tento užitečný hmyz nejprve vyhledá kolonii škůdce, například zmíněné mšice, a do její blízkosti naklade vajíčka.

Kvíz: Ověřte si, jak dobře znáte hmyz našich zahrad. Vyzkoušejte naši poznávačku

www.nkz.cz

Larvy ihned po vylíhnutí plení kolonie škůdců

Zhruba za dva dny se vylíhnout larvičky, které se ihned pouští do hodování na mšicích a jiném hmyzu, který je většinou pro nás pouze přítěží. Ačkoliv larvy vypadají nemotorně a pohybují se velmi pomalu, dokážou během několika dnů vysát až 800 menších mšic a tím se řadí mezi úhlavní nepřátele tohoto savého hmyzu. Jakmile se larvy vykrmí, slezou z rostliny do půdy, kde se zakuklí a brzy se zrodí nová generace užitečného hmyzu. Životní cyklus pestřenky trvá asi měsíc, ale za tu dobu stihne dospělec naklást až stovku vajec. 

Užitečný hmyz musíte na zahradu přilákat

Ne vždy máme to štěstí, že se užitečný hmyz na naší zahradě pohybuje. Většinou pestřenku dokážou nalákat její oblíbené rostliny a není tedy nic jednoduššího, než si tyto druhy na zahradu vysadit. Bylo prokázáno, že pestřenky hodují nejčastěji na květech bílé a žluté barvy, jednoduše kvetoucích. Pokud máte na zahradě na jaře v trávníku sedmikrásky a pampelišky, je to dobrý základ pro to, aby se u vás pestřenkám líbilo. Mezi další oblíbené rostliny patří například řebříček, mochna, rozchodníky nebo okrasné česneky. Pestřenky s oblibou vyhledávají také rostliny z čeledi miříkovitých, kam patří fenykl, kmín, kopr nebo anýz. Milují levanduli, tymián i mátu. V létě podpoříte jejich výskyt také tím, že budete podporovat růst kvetoucích bylin v trávníku, zkrátka část zahrady nesekejte a nechejte byliny vykvést. Nejen pestřenky, ale i další užitečný hmyz zde v podrostu přečkávají noc a ráno oblizují ranní rosu.

Že je pestřenka roztomilý, poletující užitečný hmyz, se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

GALERIE: Užitečný hmyz pestřenku poznáte snadno, je to velmi přítulná vosička

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada