Zpětným řezem plaménku vlašského zabráníte jeho vyholování a podpoříte bohaté kvetení

Plaménky se dělí do tří skupin podle typu řezu – plaménky kvetoucí na jaře, velkokvěté dvakrát kvetoucí plaménky a plaménky kvetoucí v létě. Plamének vlašský (Clematis viticella) a jeho odrůdy patří do poslední skupiny, někdy označované jako „C“. Údaj o tom, do které skupiny patří váš plamének, zpravidla najdete na štítku u kupované rostliny.

Výhody a nevýhody jarního řezu plaménku

V létě kvetoucí plaménky kvetou jen na letorostech, které na jaře obrážejí z báze rostliny a mohou být až 3 metry dlouhé. Po sezoně, na konci podzimu (listopad/prosinec) nebo na jaře (únor/březen) je proto nutné je hluboce seříznout. Bez pravidelného řezu totiž vyholují a jejich kvetení rychle polevuje.  

Jarní termín řezu je výhodný v tom, že rostlina, která si přes zimu ponechává dlouhé výhony, je jimi lépe chráněna před silnými mrazy. Nevýhodou naopak je, že plamének musí na jaře investovat energii do nových výhonů, které už někdy začínají rašit. Ty navíc poněkud znesnadňují řez. Přesto je tento zásah nezbytný: zpětným řezem jednak prodloužíte životnost rostlin, jednak zajistíte jejich bohatší kvetení.   

Plamének zastřihněte zhruba 30 cm nad zemí

Abyste se zbavili spleti suchých, hnědých výhonů, je při řezu nejlepší začít odstřižením dlouhých převislých konců. Tím rostlinu „pročistíte“ a budete mít lepší přehled o hlavních výhonech plaménku. Pak odstřihněte výhony 20 až 30, příp. 50 cm nad zemí, vždy ale zachovejte alespoň dvojici pupenů. Nové rašení na sebe nenechá dlouho čekat.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada