Zalévejte vánoční hvězdu tak akorát: pomůže vám sklenka na šampaňské a pár dalších tipů

Vánoční hvězda neboli poinsettie pochází z tropického Mexika, a nemá tudíž ráda studenou vodu ani studený vzduch. První rada pro zalévání této rostliny tedy zní: vodu v konvičce na zalévání nechte po napuštění odstát, dokud nedosáhne pokojové teploty.  

Poinsettie snese spíš sušší půdu než mokro

Vánoční hvězda snese spíše krátkodobě sušší substrát, než dlouhé stání ve vodě a trvale vlhkou půdu. Zalévejte ji proto až když začíná substrát vysychat – měl by být suchý i v hloubce 2 cm. Suchý substrát poznáte i potěžkáním květináče v ruce, bude překvapivě lehký. V každém případě dejte pozor na to, aby substrát nevyschl natolik, aby se začal na dotek drolit.  

Zálivku dávkujte sklenkou na šampaňské

Jak už bylo řečeno, je lepší zalévat poinsettii méně a častěji než rostlinu přelít. Standardně velká rostlina v květináči o průměru asi 13 cm bude na jedno zalití potřebovat asi 100 ml vody, což je zhruba tolik, kolik by se vešlo do sklenky na šampaňské. Naopak mini rostliny v květináči o průměru okolo 6 cm budou potřebovat jen polovinu tohoto množství. 

Dobrým vodítkem pro rostliny standardní velikosti je zalévat tímto způsobem každé dva až tři dny, u mini rostlin i častěji kvůli malému objemu půdy. S častější zálivkou je potřeba počítat také u rostlin, které umístíte do velmi teplých místností nebo na stanoviště v blízkosti topení.   

Přebytečnou vodu vánoční hvězdě vylijte

Asi 15 minut po zálivce poinsettie vylijte všechnu přebytečnou vodu, která zůstala v podmisce nebo obalu. Rostlinu můžete zalévat i spodem a nechat ji nasáknout tolik vody, kolik potřebuje. Vodu nalijete přímo do misky nebo do vnějšího obalu a vložíte do ní rostlinu asi na 15 minut. Pokud rostlina během pár minut nasákne všechnu vodu, trochu vody jí ještě přidejte. Naopak, pokud se hladina vody po několika minutách nezmění, znamená to, že rostlina další zálivku nepotřebuje a přebytečnou vodu můžete vylít. 

Zavlažovat můžete i ponořením do vody 

Možností je zavlažování rostliny ponořením do vody. Květináč s drenážními otvory vyjměte z vnějšího obalu a ponořte jej celý do kbelíku s odstátou vodou. Dokud budou k hladině stoupat vzduchové bubliny, substrát vsakuje vodu. Jakmile se bubliny přestanou tvořit, je substrát plně nasátý, květináč s rostlinou můžete vyjmout a dát zpět. Po 15 minutách nezapomeňte z obalu vylít přebytečnou vodu, která z vnitřního květináče dodatečně odtekla. Při tomto způsobu zavlažování postačí rostlině jedna zálivka týdně. 

Zdroj: Stars for Europe 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada