Vyhněte se pracnému odstraňování květů: vysaďte si na balkon samočisticí rostliny

Abyste se z balkonových rostlin především těšili a měli s nimi co nejméně práce, nabízejí dnes zahradnictví pomůcky, které péči o rostliny značně zjednoduší. Jedná se například o speciální substráty, samozavlažovací truhlíky, zavlažování na solární pohon, dlouhodobě působící hnojiva, „probiotika“ pro rostliny atd. Jednou z možností, jak si údržbu rozkvetlých balkonů usnadnit, je i výsadba rostlin s tzv. samočisticí schopností. 

Odstraňovat, nebo neodstraňovat odkvetlé květy?

Nejde o nic převratného. Předně ale trocha teorie. Je známo, že pokud pěstujete rostliny pro okrasu (a ne pro plody nebo semena), je nutné z nich odkvetlé květy pravidelně odstraňovat. Nejde jen o to, že nevypadají hezky, odstraněním hlavně podnítíte rostliny v tvorbě dalších květů. Život rostlin totiž směřuje k zajištění potomstva, tzn. k produkci semen, ze kterých příští rok vyrostou další rostliny. Pokud tedy rostliny tuto funkci splní a semena vytvoří, nemusejí už dál kvést – mají splněno. 

Tvorba semen navíc vyžaduje od rostlin určité množství energie, které by jim s dalším kvetením chybělo, a proto rostliny při vytváření semen samy další kvetení omezují. To je ale v rozporu s tím, co chtějí pěstitelé – trvalý přísun květů. A právě proto je třeba odkvetlé květy balkonovým rostlinám odstraňovat (ideálně denně, při zálivce), jen tak vám pokvetou až do podzimu. 

Odstraňování květů odpadá u samočisticích rostlin 

Odstraňování odkvetlých květů je však někdy dost náročné, zvláště když vám na balkoně kvetou dlouhé převisy rostlin. Kromě titěrné ruční práce, květy také často lepí (což zvyšuje riziko houbových chorob), létají na ně včely... Tomu všemu se však můžete vyhnout. 

Existují totiž rostliny, které se vyznačují již zmíněnou samočisticí schopností. Ty byly vyšlechtěny tak, aby jejich květy po odkvětu samy sesychaly a nakonec odpadly. Není nutné je tedy pravidelně odstraňovat, rostliny se o ně samy postarají. Dál přitom pokračují v kvetení a než suché květy z rostlin odpadnou, další kvetoucí výhonky je milosrdně překryjí. 

Které rostliny se od odkvetlých květů samy „čistí“?

Květy, které po odkvětu samy opadají a stačí je pod truhlíky jen zamést, se vyznačují například převislé pelargonie s jednoduchými květy nebo malokvěté petúnie. Vyštipovat odkvetlé květy není nutné ani u vitálky, všelichy, netýkavky, bakopy (někdy se uvádí jako částečně samočisticí), vějířovky, některých odrůd nestařce (třeba 'Artist'), u kultivaru pryšce 'Diamond Frost', lobelky 'Laguna' a částečně samočisticí jsou i některé kultivary dvouzubce

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada