Toužíte po balkoně s převisy plných květů po celé léto? Sáhněte po vějířovce. Je mnohem krásnější než muškáty a nebude vás to stát jmění

Surfiniím a muškátům dejte oddech a vyzkoušejte vějířovku

Určitě máte své oblíbené odzkoušené kombinace, kterými svá okna zdobíte každý rok, ale co pro letošní rok sáhnout po něčem jiném než po surfiniích nebo muškátech? Nebo naopak budete sázet své první truhlíky a hledáte květiny nenáročné na údržbu. Dovolte nám vám představit královnu kvetoucích závěsů vějířovku nezlomnou, kterou si určitě zamilujete pro její dlouhé šlahouny plné květů a snadné pěstování.

Vaše okna plná malých vějířků zaujmou každého kolemjdoucího po celé léto a nebude vás to stát jmění

Vějířovka nezlomná (Scaevola aevula) je v původních oblastech jižní Austrálie stálezelenou trvalkou, v klimatických podmínkách střední Evropy se však pěstuje jako balkonová letnička. Velmi rychle se rozrůstá v husté kompaktní keříky, vysoké 20 cm. Vytváří až 100 cm dlouhé poléhavé až převislé výhony porostlé drobnými tmavozelenými tuhými listy. Rostlina bohatě kvete nápadnými vzpřímenými hroznovitými květenstvími. Jednotlivé květy připomínají malé vějířky, díky nimž získala rostlina také svůj název. Vějířovka vám bude vděčně kvést celé léto. Odkvetlé květy samy opadávají, proto není potřeba je odstraňovat. Rostlina se postupně zahušťuje, v paždí listů vyrůstají další kvetoucí výhony.

V zahradnictvích běžně seženete vějířovky bíle, růžově a fialově kvetoucí. Cena jedné sazenice se pohybuje od čtyřiceti do osmdesáti korun českých, ale na 50 cm truhlík vám bohatě budou stačit 3 - 4 rostliny.

Vějířovka
Info ikona

 

Vějířovka miluje slunce, ale dřív než po zmrzlých mužích ji na okna nedávejte!

Vějířovkám se daří na slunném stanovišti, ale dobře snáší i polostín. Pozor ale na mrazy! Vějířovku nezlomnou do venkovních prostor vysazujeme vždy až po 15. květnu. Substrát rostlině svědčí

humózní a propustný, při výsadbě můžeme provést základní hnojení pomalu rozpustnými hnojivy a pro lepší vitalitu jí alespoň 2x měsíčně dopřát tekuté hnojivo pro balkonové rostliny (ideální je hnojivo určené pro surfínie).

Substrát pro vějířovku udržujeme stále mírně vlhký. Zaléváme vždy ráno a navečer, kdy rostlině nehrozí popálení slunečními paprsky. Občasné přísušky v době vaší dovolené rostlina zvládne také, ale nepokoušejte ji moc často. Ideálním řešením jsou samozavlažovací truhlíky, které běžně zakoupíte v zahradnických potřebách i hobby marketech.

A jak si truhlík správně připravit? Podívejte se na video s jednoduchým návodem.

Vějířovku si můžete sami jednoduše namnožit

V létě je možné vějířovku namnožit řízkováním. Z mateční rostliny se uřízne řízek o velikosti cca 12 cm. Řízek zapíchneme do speciálního květináče se směsí zeminy, kompostu a písku o poměru 2:1:0,5. Teplota pro množení je optimální okolo 25 stupňů Celsia.

A s čím vějířovku kombinovat?

Pokud chcete truhlíky z více druhů balkonových letniček, pak skvělým partnerem pro vějířovky jsou rostliny okrasné listem, jako například okrasné batáty neboli povijnice batátová (Ipomoea batatas), africké kopřivy (Coleus blumei). Krásný kontrast k fialovým květům vějířovky pak vytvoří žlutě kvetoucí letničky, jako například vitálka (Sanvitalia procumbens) nebo žlutý kultivar dvoutvárky (Osteospermum ecklonis).

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada