Vtroušené trvalky patří na každou zahradu: Mavuň, lnice nebo šalvěj muškátová budou i bez vašeho přičinění pendlovat z místa na místo

Trvalky jako pendleři

Některé druhy trvalek mají zvláštní schopnost samovolného šíření do okolí, a právě takové druhy se označují jako trvalky vtroušené neboli pendleři. Jedná se tedy o ty druhy trvalek, které se šíří samovýsevem, přičemž u některých druhů toto vítáme, u některých už méně. Jedná se především o krátkověké trvalky, které za svůj krátký život musí vytvořit potomstvo, které by zachovalo daný druh. Většinu z pendlerů určitě budete znát, jsou oblíbené pro své květy lákající opylovače a bývají okrasou celé zahrady.

Kam vtroušené trvalky rozhodně nevysazujte

Vtroušené trvalky se hodí do trvalkových záhonů, kde chcete vyplnit prostor. Tyto druhy rychle rostou a dokonale vyplní prázdná místa, často i ta, která vyplnit nepotřebujete. Naopak, tyto druhy byste neměli vysazovat do takových typů zahrad, kde má všechno svůj řád, protože tyto druhy trvalek dokážou daný řád velmi rychle narušit. Díky tomu, že se šíří samovýsevem, se tyto druhy množí samovolně po celé zahradě a zničí tak celou kompozici.

Osvědčené druhy trvalek do jílovité půdy: Těchto 8 rostlin vás rozhodně nezklame a odmění vás svými květy

www.nkz.cz

Jaké jsou výhody pěstování vtroušených trvalek?

  • Jsou nenáročné na pěstování a po zakořenění se o sebe již postarají sami
  • Velmi krásně kvetou a jsou ozdobou celého záhonu či zahrady
  • Kvetou velmi dlouho
  • Květy lze řezat do vázy

U vtroušených trvalek bývá jeden zásadní problém

Trvalky, které se sami vysemeňují, jsou krásné a ve venkovských zahradách či v rozvolněnějších výsadbách vám udělají spoustu parády. Ale pokud se těmto trvalkám u vás na zahradě daří, a ono většinou daří, musíte jim dát jasně najevo, kdo je na zahradě pánem. Necháte-li je totiž samovolně šířit, budete je mít všude. Včas je tedy redukujte pouze na pár kusů a nenechte je šířit se po zahradě.

Echinacea patří mezi nejoblíbenější trvalky: Parťáka jí vyberte mezi těmito 8 druhy známých trvalek

www.nkz.cz

7 nejznámějších vtroušených trvalek

1. Lnice

Lnice (Linaria sp.) miluje slunná stanoviště. Lnice má drobné trubkovité květy, které jsou uspořádány do hroznu a lákají opylovače. Barva květů bývá nejčastěji tmavě fialová, ale existují kultivary s květy bílými nebo růžovými.

2. Chrastavec

Chrastavec (Knautia sp.) má listy v přízemní listové růžici, ze které vyrůstají nejčastěji růžové květy na dlouhých stoncích. Barva květů se po dobu kvetení změní na světle růžovou, díky čemuž nabízí zajímavou podívanou. Chrastavec, stejně jako ostatní vtroušené trvalky, vyžaduje pravidelnou zálivku po výsadbě, jakmile však zakoření a začne růst, vystačí si již sám. Velmi krásné kombinace docílíte, pokud chrastavec vysadíte do společnosti levandule, růže nebo pivoňky.

Spolehlivé trvalky do svahu ve stínu a polostínu: Mitrovnička, včelník nebo zavřitec

www.nkz.cz

3. Orlíček

Orlíček (Aquilegia vulgaris) je typickým představitelem venkovských trvalek. Kvete na jaře a na záhoně tak v květu vystřídá cibuloviny. Orlíček má trojčetné listy a tvoří hustou růžici, ze které vyrůstá tenký květní stonek. Orlíček má řadu kultivarů, všechny mají neskutečně nádherné květy, často i dvoubarevné. Květ orlíčku má zvláštní poznávací znamení, kterým je výrazná ostruha.

4. Mavuň

Mavuň (Centranthus sp.) je opravdový nezmar mezi trvalkami, který se dokáže uchytit i v té nejmenší skulince mezi dlažbou. Mavuň má ale velmi krásné květy a díky své výšce až kolem 1 metru se tak v době květu stává dominantou zahrady. Květy jsou nejčastěji v barvě červené nebo bílé. Nejvíc ze všeho miluje slunce.

Kopretina pařížská, hit letošní sezony: Pěstovat ji můžete jako okrasný stromek na balkonu či terase

www.nkz.cz

5. Svíčkovec

Svíčkovec (Gaura sp.) se již nějakou dobu drží na předních příčkách oblíbenosti mezi trvalkami. Je nenáročný na pěstování, trvalkovému záhonu dodá vzdušnost a dynamiku a velmi krásně se doplňuje s vyššími okrasnými travinami. Na trhu existují i panašované kultivary, které však bývají náchylnější na vymrznutí, proto je na zimu ochraňte chvojím.

6. Sporýš argentinský

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis) je velmi výraznou trvalkou, která dorůstá i 1,5 metru. Sporýš má drobné, fialové květy, které jsou uspořádány v kulovitém nebooválném vrcholíku. Sporýš určitě vysaďte na slunce a nebojte se i štěrkových záhonů. Po zakořenění totiž rovněž nevyžaduje pravidelnou zálivku.

7. Šalvěj muškátová

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) tvoří růžici šedozelených a chlupatých listů, ze které vyrůstá pevná lodyha. Ta nese zajímavé květy s růžově nebo bíle zbarvenými listeny.

V naší fotogalerii se můžete podívat na nejkrásnější vtroušené rostliny.

 

Galerie: Mezi vtroušené trvalky patří velmi známé druhy

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada