Echinacea patří mezi nejoblíbenější trvalky: Poradíme, s čím ji vysadit, aby vznikl ten nejpůsobivější prvek v zahradě

Který druh třapatkovky nejčastěji pěstujeme

V našich zahradách se pěstuje především druh echinacea neboli třapatkovka nachová (Echinacea purpurea), která dorůstá do výšky od 60 do 90 cm. Třapatkovka miluje sluníčko, takže ani nepomýšlejte nad tím, že byste ji snad vysadili do polostínu, vůbec by se jí tam totiž nelíbilo. Slunce miluje natolik, že se často využívá jako hlavní druh do štěrkových zahrad, protože právě echinacea velmi dobře zvládá sucho a nedostatek vody. Tato oblíbená trvalka kvete od června až do října a její krásné květy oceníme především koncem léta, kdy se velmi dobře doplňuje s okrasnými travinami. Milují jí včely a motýly, takže chcete – li přilákat opylovače na svoji zahradu, rozhodně si tuto krásnou trvalku vysaďte.

S těmito trvalkami to bude třapatkovce vážně slušet

1. Agastache

Agastache (Agastache sp.) je velmi aromatická trvalka, jejíž modrozelené listy po promnutí uvolňují anýzovou vůni. Kvete fialovými květy, které hodně z dálky mohou připomínat levanduli, na konci vysokých stonků. Poupata jsou tmavě fialová. Díky tomu, že je s třapatkovkou zhruba stejně vysoká, dochází k příjemné barevné kombinaci. Obě pak velmi přitahují opylovače a hodí se také k řezu do vázy.

Dopřejte svému balkonu neokoukané letničky. Na scénu přichází Ostruhatka, královna nečekaných zákoutí

www.nkz.cz

2. Mateřídouška, levandule a sporýš

Mezi osvědčenou kombinaci, kterou můžete vyzkoušet třeba jen v nějaké větší nádobě, patří kombinace echinacei, mateřídoušky, levandule a sporýše. Mateřídouška (Thumus sp.) nejen, že dodá vůni, ale vytváří krásný podrostový koberec růžových květů. Levandule (Lavandula angustifolia) je aromatická a s růžově kvetoucí echinaceou tvoří barevný kontrast. Celou skupinku završuje sporýš (Verbena bonariensis), který celé trvalkové kompozici dodá výšku. Kromě mateřídoušky můžete všechny trvalky využít také k řezu.

3. Třapatka

Třapatkovka a třapatka (Rudbeckia sp.) spolu tvoří pár již delší dobu a mnoho lidí si je mezi sebou doposud plete. Zářivě žluté květy třapatky zvýrazní krásu kvetoucích třapatkovek. Navíc jakmile třapatka odkvete, zůstane na květu tmavý střed, který můžete na rostlině ponechat i přes zimu a udělá vám tak zajímavou ozdobu zahrady.

Srdcovka nádherná: Půvabnou trvalku na jaře rozdělte a dobře označte jmenovkou. Možná ji tak zachráníte před zničením

www.nkz.cz

4. Boubelka

Boubelka neboli zvonkovec (Platycodon sp.) je krásná a málo častá trvalka, která své jméno získala díky tomu, že její poupata jsou před rozkvětem doslova nafouknutá. Velké zvonkovité květy nejčastěji bílé nebo modré barvy pak s echinaceou vytváří příjemné spojení. Navíc boubelka je naprosto nenáročná trvalka.

5. Svíčkovec

Svíčkovec (Gaura sp.) dnes patří mezi stálice na našich zahradách a jeho obliba je dána tím, že je nenáročný, kvete velmi dlouho, a to až do prvních mrazů a také zahradě dodává vzdušnost a dynamiku. Květy jsou jemné a připomínají malé motýlky, barva je různá dle kultivaru, ale nejoblíbenější jsou kultivary s barvou květů v odstínu růžové a červené barvy. Květy se lehce pohupují a spolu s echinaceou patří mezi spolehlivé druhy trvalek, které pokvetou až do konce sezóny.

Krvavec: Dokonalá trvalka, která stále nemá své pevné místo na našich zahradách. Tyto 3 druhy patří mezi nejkrásnější a některý můžete i sníst

www.nkz.cz

6. Dračík

Dračík (Penstemon sp) má krásné trubkovité květy, které přitahují především čmeláky. Stejně jako echinaceu ho lze řezat do vázy. Zajímavostí je, že dračík patří do stejné čeledi jako jitrocel.

7. Zavinutka

Zavinutka neboli monarda (Monarda didyma) kvete sice jen přes léto od července do srpna, ale pokud ji po odkvětu seříznete, vykvete velmi ochotně znovu. Zavinutky lze pořídit ve více barvách, ale nejkrásnější společnost bude třapatkovce dělat červená barva květů. Monarda má aromatické listy, kde o ně stačí jen zavadit a ucítíte úžasnou vůni bergamotu.

8. Baptisie

Baptisie (Baptisia sp.) je v poslední době velmi oblíbená trvalka, která se stále častěji objevuje na našich zahradách. Kvete modře nebo bíle a po odkvětu se na ní objevují plody bobovitého tvaru. Baptisie má velmi hezké olistění a dobře vyplňuje prostor v trvalkovém záhonu. Připomíná lupinu a kvete asi tři týdny.

Na fotografie trvalek, které se hodí k třapatkovce, se můžete podívat v naší galerii.

Galerie trvalek, které si s echinaceou vážně rozumí

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada