Videonávod: jak a kdy přesadit orchideje? Pusťte se do toho hned teď, stačí si pořídit speciální substrát a ostré nůžky

I když se orchideje zabydlely téměř po celém světě, jejich domovinou jsou exotické tropy. Místa, kde je vysoká vzdušná vlhkost i teplota, a kde mohou vegetovat volně na stromech. Ano, čtete správně: orchideje milují, když se uvelebí ve větvích stromů. To jim ale v našich podmínkách nabídnout nedokážeme, proto je pěstujeme v květináčích, ideální jsou průhledné, aby i ke  kořenům mohlo světlo.

Jak přesadit orchidej

Na rozdíl od jiných druhů pokojovek stačí orchideje přesadit jednou za 3 roky. Potřebovat budete speciální substrát na orchideje. U nás se prodávají dva druhy, z piniové kůry nebo cocochipsy. Oba typy jsou skvělé proto, že zadržují vodu, zároveň ale provzdušňují a neobsahují žádné škůdce.

Máte koupený substrát? Tak jdeme na to:

  • orchidej vyndejte z květináče a ostrými nůžkami ostříhejte špatné a dlouhé kořeny i většinu vzdušných kořenů
  • samozřejmě odstraňte i špatné listy a květní stvoly
  • pokud budete znovu používat původní květináč, pečlivě ho umyjte
  • v případě, že měla orchidej nahnilé kořeny, je vhodné namočit řezné rány do černého uhlí (nebo rozmačkaného živočišného), působí jako dezinfekce
  • pak opatrně namotejte všechny kořeny do květináče a všechny mezery vysypte novým substrátem
  • první měsíc po přesazení zalévejte pouze horem, při namočení do vody by se čerstvý substrát zvedl a vyplavil

Máte raději názorné ukázky? Tady je video, které jsme pro vás k přesazování orchidejí připravili:

 

Jak se starat o orchideje aby kvetly

Dalo by se říci, že orchideje jsou ideální pro ty, kdo o své rostliny zapomínají pečovat. Milují světlá a teplá místa, ale ne přímý úpal. Ideální pro ně bude doma východní nebo západní parapet, v zimě, kdy je světla nedostatek, je můžete přestěhovat na jižní okno. Za co by vás naopak proklínaly, je příliš moc vody. Přemokření vysloveně nesnášejí (a ve videu níže je vidět, jak vypadají kořeny přemokřené orchideje) a když k němu dojde, velmi snadno uhnijí. Ideální zálivka je jednou za 14 dní konvičkou nebo průběžným rosením, nejlépe uděláte, když rostliny jednou za dva týdny ponoříte na hodinu do umyvadla s vodou. Vezmou si vody, kolik potřebují a nebude hrozit, že byste je přelili.

Jde přesadit orchidej, když kvete?

Toto je jedna z nejčastějších otázek a je na místě, protože některé orchideje kvetou opravdu často. Není to ideální, protože přesazení je pro rostlinu určitou formou stresu, ale je to možné. Orchidej tím určitě nezabijete.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada