Phalaenopsis neboli můrovec: nejméně náročná orchidej

Znáte orchidej Phalaenopsis neboli můrovec?

Víte, jak Phalaenopsis získal tak zajímavé označení můrovec? Jednomu holandskému botanikovi připomínaly květy této orchideje tropické bílé můry, se kterými si je údajně nejprve spletl. Rodové jméno je tedy odvozeno od řeckého „phalaina“ (můra) a „opis“ (podobný), a můrovec byl na světě. Většina z nás má můrovec doma na parapetu, je to také vděčná rostlina, chceme-li udělat někomu radost a seženete ji nejen v květinářství, ale také v běžném supermarketu. Aby nám rostlina dlouho vydržela a hlavně pravidelně kvetla, je důležité dodržet několik málo zásad. Naši péči nám ale Phalaenopsis mnohonásobně vrátí.

Co potřebuje orchidej k životu?

Jakmile si pořídíte novou rostlinu, je důležité vědět, z jaké oblasti daná rostlina pochází. Díky tomu pak budete moci snáze napodobit její přirozené podmínky růstu a rostlina bude u vás naprosto spokojená. V případě můrovce se jedná o tropy, takže ho běžně najdete volně v přírodě například v Indii, Filipínách, Malajsii až v severní Austrálii. Roste na okrajích deštných pralesů, v monzunových lesích, kde se teplota pohybuje mezi 20 – 30 °C a vzdušná vlhkost sahá až ke 100 %. A právě vlhkost je pro jeho pěstování velmi důležitá.  S teplotou to tak složité není, vyhovuje mu běžná teplota našich domovů kolem 20 °C.

Můrovec roste ve střední vrstvě pralesa, kam ještě dopadá světlo

Od toho se odvíjí i jeho nároky na množství světla, kdy potřebuje osvětlení kolem 7500 luxů, což splňují právě okenní parapety. Abyste si udělali představu, přímo za oknem, bez záclony a jiného clonění, je intenzita osvětlení cca 20 000 luxů, čím dále od okna, tím hůře se můrovci u vás bude dařit.

Jak zalévat můrovec?

Jak jsme si řekli v úvodu, důležité je si uvědomit, odkud Phalaenopsis pochází. Jelikož se jedná o deštné pralesy, je jasné, že vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost, kterou zajistíte pravidelným rosením. Co se týče zálivky, zde panuje mnoho zaručených rad, ale pamatujte, že orchidej není běžná pokojová rostlina a nemůžete s ní tak zacházet. Mohu vám doporučit zálivku tak, že pravidelně, třeba jednou za týden, postavíte orchidej na třicet minut do kbelíku s vodou. Za tu dobu si rostlina vezme tolik vody, kolik potřebuje. Pak necháte okapat a umístíte zpět na parapet.

Pro pěstování můrovce použijte speciální substrát a orchideji dodávejte živiny

Orchideje vyžadují pěstování ve speciálním substrátu, nikdy je nepěstujte v klasickém substrátu pro pokojové rostliny. Sice si ho můžete namíchat, ale doporučuji si ho zakoupit již připravený. Jen tak totiž zajistíte, aby veškeré potřebné složky substrátu byly ve správném poměru. Nezapomeňte také na přihnojování rostlin, přičemž nejvíce živin vyžaduje v době kvetení. Vhodná hnojiva pro orchideje opět snadno zakoupíte.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.