Co dělat s nemocnou orchidejí

Uhnívající listy orchideje falenopsis

Otázka: Na větším množství orchidejí Phalaenopsis se objevila houba nebo hniloba. Začne vždy na nejmladším listu a jakmile list uhnije a odpadne, zůstane rostlině zaschlý střed. Rostlina stagnuje a časem odumře. Co je to za nemoc nebo škůdce, jak se přenáší mezi rostlinami a je možné postiženou rostlinu léčit?

Bakterióza orchideje Phalaenopsis

Odpověď: Podle příznaků na listech se pravděpodobně jedná o bakteriózu, přesněji o onemocnění vyvolené bakteriemi Acidovorax avenae subsp. cattleya, které byly dříve známy pod označením Pseudomonas cattleyae. Tyto bakterie mohou kdykoliv napadat různé druhy orchidejí, například Phalaenopsis, Cattleya, Cypripedium, Dendrobium, Oncidium, Vanda aj.

Kdekoliv na listu se mohou objevit měkké vodnaté skvrny, které postupně hnědnou až černají a odumřelé zasychající pletivo se mírně propadá. Odstraníte-li tyto listy, hned jak se skvrny objeví, můžete rostlinu zachránit. Pokud se u starších rostlin bakterie rozšíří až do středové růžice a zasáhnou vzrostný vrchol, orchideje odumřou.

Onemocnění je nebezpečné a rychle se šíří zejména za vyšších teplot a vysoké vzdušné vlhkosti, stejně jako zálivkovou vodou. Mezi ochranná opatření patří okamžité odstranění napadených listů a udržení suchého povrchu listů (nerosit). Chemická ochrana není k dispozici.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada