Modřence můžete sázet i během teplé zimy: modré, růžové i krásně vonné. Vysaďte je tak, aby jich byl brzy plný záhon

V některých zemích se modřenci říká hroznový hyacint, protože každé květenství připomíná miniaturní hrozen složený ze zvonečkovitých květů. Však se také označuje jako vrcholový hrozen. Latinské jméno Muscari vychází z řeckého slova pro pižmo, protože některé druhy vydávají aroma podobné pižmu. 

Modřenec 'Atlantic'
Info ikona

Blankytně modrými květy vás překvapí modřenec odrůdy 'Atlantic'.

Počet modřenců se na zahradě každý rok zvýší 

Modřence snadno odolávají mrazu a také se snadno pěstují. Nemusíte se o ně vůbec starat. Uchytí se a každým rokem se jejich počet zvýší. Sama rostlina dosahuje výšky 10 až 25 centimetrů a z každé cibulky vyroste jedno, ale i více květenství. 

Květy modřenců mohou být i růžové nebo bílé 

Existuje asi čtyřicet druhů modřenců, ale k nejznámějším patří modřenec arménský (M. armeniacum). I přes označení modřenec nejsou všechny druhy modré. Některé jsou nachové, růžové či bílé, nebo dokonce dvoubarevné. Tyto malé cibuloviny se původně vyskytovaly v oblasti Středozemního moře, ve střední Asii a na Kavkaze. 

Modřenec 'Pink Sunrise'
Info ikona

Růžové květy modřenců si zajistíte například odrůdou 'Pink Sunrise'.

Kromě barvy si můžete užívat i vůni modřenců

Pokud si na zahradě chcete užívat i vůni modřenců, vyberte si jeden z těchto druhů: M. aucheri 'Blue Magic', M. armeniacum 'Blue Spike', M. botryoides 'Album' nebo M. macrocarpum 'Golden Fragrance'. Většinu modřenců a jeho odrůd je navíc možné pěstovat i v květináčích

Modřence vysazujte vždy minimálně po 25 kusech

Chcete-li dosáhnout barevného oživení zahrady, vysázejte modřence ve skupinách blízko sebe, a to nejméně po 25 cibulkách. K výsadbě si vyberte teplý den, půda nesmí být zmrzlá. Až se zjara modřence objeví, vytvoří modré ostrůvky, které se mohou za čas i spojit. 

Zdroj: bulb.com 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada