Rostliny, které milují chlad a krásně kvetou: pořiďte si je a zpříjemněte si Vánoce i celou zimu

Pokojové rostliny jsou vždy milým a velmi vítaným doplňkem každého interiéru. Většina pokojových rostlin si libuje spíše v běžné, pokojové teplotě, často i vyšší, ale potom jsou zde druhy, které naopak přehřáté místnosti nesnáší a díky nevhodným teplotám velmi brzy chřadnou. Tyto krásky tak můžete pěstovat, pokud i ve vaší domácnosti panují teploty od 10 do 18 °C. Nejčastěji takových teplot dosahujeme spíše někde na chodbě či v hale, nicméně často jsou tyto teploty na okenních parapetech, především teď, v zimě.

1. Brambořík dejte na okenní parapet, kde je chladněji

Brambořík perský (Cyclamen persicum) je nejčastějším druhem, který se pěstuje v chladnějších podmínkách a to, co ostatním rostlinám vadí, on preferuje. Brambořík bývá také typickou vánoční rostlinou, která se umisťuje doprostřed štědrovečerního stolu. Nicméně na stole, v přetopené místnosti, ho nenechávejte moc dlouho, nelíbilo by se mu zde. Brambořík má v zemi hlízu, kterou si uschovejte, jakmile brambořík odkvete, jestliže ji vysadíte do nového substrátu, brambořík vám poroste a pokvete dále. Brambořík můžete dát na okenní parapet či klidně mezi okenní rámy, kde je chladněji. Dobře roste také v chodbách či halách s teplotou od 10 do 19 °C a dostatkem rozptýleného světla. Jelikož je hlíza náchylná na zahnívání, se zálivkou buďte opatrní, substrát sice musí být neustále vlhký, ale nikdy ne přemokřený. Ačkoliv budete o brambořík pečovat s tou největší láskou, na jaře obvykle uvadá. Nic se ale neděje, potřebuje si jen trochu odpočinut a nabrat síly. V tom případě ho přestaňte zalévat a přesuňte hlízu někam stranou, třeba do skleníku. V létě hlízu znovu vysaďte, opatrně zalévejte a jakmile začne rašit novými listy, začněte také s přihnojováním.

2. Azalka se hodí do chladného bytu

Pokojová azalka nebo také indická (Rhododendron simsii) se prodává nejvíce právě před Vánoci, a to ještě s mírně nakvetlými poupaty. Azalky znáte určitě z venkovního vřesoviště, vesměs jsou to ty samé, jen tento druh se nejvíce hodí pro pěstování v bytě. Azalky nesnáší přetopené místnosti, optimální teplota pro ni je od 7 do 18 °C a dostatek světla, kdy platí, že čím nižší teplota, tím méně světla potřebuje. Substrát u azalek udržujte mírně vlhký, po odkvětu můžete azalku zastřihnout a dopřejte jí výživu pro kyselomilné rostliny. Můžete ji také přes léto letnit nejlépe někde v polostínu. Pokud máte místo v zahradě, klidně ji vysaďte do volné půdy.

 

3. Vánoční kaktus

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) je opět velmi tradiční vánoční rostlinou a všechny sociální sítě jsou doslova „přecpané“ fotografiemi pěstitelů, kteří se chlubí obřími vánočními kaktusy. Na pěstování není vánoční kaktus zase tak náročný, stačí dodržet pár důležitých věcí. Aby vám kvetl hodně bohatě hlavně na Vánoce, zhruba měsíc před svátky se umístí na světlo a teplotou mezi 10 – 15 °C, zálivku snižte na minimum. Jakmile se objeví poupata, přeneste je na teplejší místo s teplotou 18-20 °C. Přednost ale kaktus dává spíše chladu, než teplu, byť se jedná o kaktus. Vánoční kaktus nemá rád, pokud ho přenášíte v době, kdy má nasazeno na poupata, nebo jsou poupata malá a zavinutá, v tom případě poupata shodí. Co se týče zálivky, mnoho lidí si myslí, že pokud je to kaktus, vodu nevyžaduje. Zde je ale velká mýlka, protože se jedná o článkovaný kaktus, vyžaduje stejné množství vody jako ostatní pokojové rostliny a substrát by neměl nikdy vyschnout.

 

4. Gardénie je dekorativní pokojová rostlina

Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides) je velmi oblíbená a také dekorativní pokojová rostlina. Její neuvěřitelné květy jsou bílé až krémové, až 10 cm velké a dle názvu krásně voní po jasmínu. Gardénie miluje teploty pod 16 °C, dostatek rozptýleného světla a vyšší vzdušnou vlhkost, kterou zajistíte pravidelným rosením. Substrát vyžaduje stále vlhký a zalévat byste měli vždy pouze odstátou, měkkou vodou, nejlepší je dešťovka. Na jaře můžete gardénii zastřihnout a přes léto ji klidně vyletněte do polostínu a na chráněné stanoviště.

5. Primule díky chladu kvetou déle

Primule neboli prvosenky (Primula sp.), jsou takovými posli jara. Mnoho lidí, kteří se v lednu nemohou dočkat jara, si kupují primulky na okenní parapet a těší se z jejich nádherných a pestrobarevných květů. Primulky potřebují dostatek světla a teplotu od 10 °C do maximálně 15 °C. Díky chladu kvetou mnohem déle, než by tomu bylo v přetopené místnosti. Substrát u primulek opět udržujte mírně vlhký, nepřemokřený, jinak ji žloutnou listy. Na jaře je pak můžete vysadit do venkovních záhonu, kde nemají problém s růstem a každé jaro vás pak budou vítat na vaší zahradě.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada