Zapomeňte na nudný trávník: Tyto rostliny pokryjí vaši zahradu krásou bez námahy

Kam v zahradě vysadit půdopokryvné rostliny?

Půdopokryvné rostliny mají jedno společné, rozrůstají se do větší plochy. Většinou se však jedná o rostliny s malou výškou. Také jejich květy bývají jen drobné, zato se na bohatých polštářích zelených výhonů objevují ve velkém množství. Kobercovitě rostoucí půdopokryvné rostliny, mezi kterými najdete většinou odolné trvalky, můžete využít do skalek, na pokrytí suchých zídek na slunci, ale i do přistíněných míst pod vyššími stromy a keři, kde se trávníku příliš nedaří a většinou ani neprospívá samotným stromům. Nižší druhy pak mohou vyplňovat mezery mezi kameny na terasách i schodištích. Tam je však vhodné volit druhy, kterým nebude vadit ani sešlapávání.

Jak pěstovat půdopokryvné růže: ozdobí záhony obrovským množstvím drobných květů a nepustí mezi sebe otravný plevel

www.nkz.cz

1. Mydlice bazalkovitá (Saponaria ocymoides)

  • umístění: slunce a sucho
  • kvetení: květen-září

Mrazuvzdorná trvalka s výškou pouhých 20 cm pochází z hornatých oblastí jihozápadní Evropy a podle toho vypadají i její nároky na umístění ve vaší zahradě. Mydlice bazalkovitá, méně známá příbuzná mydlice lékařské, má ráda hodně slunce a nejlépe se jí bude dařit na suchém svahu, klidně vytvořeném i ze suti. V mokru se jí líbit nebude. Tato půdopokryvná rostlina vykvétá neúnavně po celé léto drobnými růžovými kvítky trubkovitého tvaru.

2. Kamejka modronachová (Buglossoides purpurocaerulea nebo Lithospermum purpurocaeruleum)

  • umístění: polostín a středně vlhká místa i sucho
  • kvetení: duben-červenec

Kamejka dorůstá do výšky asi 30 cm a jedná se o náš domácí druh. Přirozeně se vyskytuje nejčastěji v okolí Prahy a v Polabí. Obsazuje okraje listnatých lesů a světlé remízky. Vykvétá blankytně modrými květy a často vytváří jako půdopokryvná rostlina souvislé porosty. Rychle se rozrůstá. Kamejka se hodí na nevysychavá, vlhčí místa v polostínu, kde se jí bude dařit nejlépe, ale snese i místa sušší, pokud se nebudou nacházet na prudkém slunci.

Jak se rozrůstají půdopokryvné rostliny

www.nkz.cz

3. Mechovec (Cotula squalida)

  • umístění: slunce i polostín a vlhko
  • kvetení: červen-červenec

Mechovec má jednu nespornou výhodu. Dorůstá do výšky pouhé 3 cm a vytváří souvislý mechovitý porost, po kterém se můžete bez problémů procházet jako po trávníku. Jasně zelené listy mechovce jsou samy o sobě velmi dekorativní, ale po celé léto se k nim přidají i žluté květy, které vypadají jako drobné korálky. Mechovec je odolná půdopokryvná rostlina, je plně mrazuvzdorný do 20 °C a nevadí mu ani kyselejší typy půd.

4. Úrazník šídlovitý (Sagina subulata)

  • umístění: slunce i polostín a středně vlhká půda
  • kvetení: červen-červenec

Pokud milujete lesní mech, pak můžete do své zahrady vysadit půdopokryvnou rostlinu, která se svými jemnými lístky mechu velmi podobá. Úrazník šídlovitý vytváří svěže zelené koberce, po kterých se můžete dokonce i volně procházet. Hodí se i k vyplnění mezer na kamenných cestičkách a schodištích. Dorůstá do výšky pouhé 2 cm a po celé léto vykvétá droboučkými bílými kvítky. Také úrazník je plně mrazuvzdorný, až do -35 °C.

Jak bojovat proti plevelu: Vysaďte rostliny, které vás před ním ochrání, těchto 5 druhů patří mezi nejkrásnější

www.nkz.cz

5. Třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum)

  • umístění: slunce, polostín i stín a sušší půda
  • kvetení: červenec-září

Pokud hledáte vyšší půdopokryvnou rostlinu, která se bude rozrůstat do značné šířky a vytvoří souvislý kobercovitý porost, pak se seznamte s třezalkou kalíškatou, která je doma v jihovýchodních částech Evropy a v Malé Asii. Je příbuzná naší běžné planě rostoucí třezalce tečkované. Dorůstá do výšky až 30 cm a po celé léto vykvétá nádhernými miskovitými, až 6 cm velkými květy ve zlatožluté barvě. Třezalka kalíškatá je velmi přizpůsobivá světelným podmínkám, snese plné slunce i stín, jen se musíte smířit s tím, že ve stínu méně pokvete. Má ráda dobře propustnou, sušší půdu, může však být kyselá až mírně zásaditá.

6. Tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis)

  • umístění: Polostín až stín a vlhčí půda
  • kvetení: duben-květen

Výrazné koberce, vysoké až 25 cm, vytváří tlustonitník klasnatý, který pochází z Japonska a Číny. Stálezelená, půdopokryvná trvalka má sytě zelené, výrazně lesklé a dekorativní listy. Na jaře vykvétá bílými květy. Tlustonitník klasnatý nemá rád slunce a sucho, naopak si velmi hoví ve stínu a vlhku, pod korunami stromů a keřů. Je plně mrazuvzdorný do -26 °C.

Méně tradiční půdopokryvné rostliny si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

FOTOGALERIE: Nejkrásnější půdopokryvné rostliny na slunce i do stínu
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada