Jste stále ve stresu, bolí vás hlava a špatně spíte: vydejte se do přírody pro třezalku, řebříček a heřmánek

Dlouhodobou únavu, a i případné s tím související fyzické potíže byste měli vždy řešit se svým lékařem, ale pokud se jedná pouze o občasné stavy, pramenící skutečně jenom z přepracovanosti, případně pokud lékař žádný závažný problém nenašel, pak je na místě vyzkoušet právě vhodné bylinky

Bylinek, které účinně zahánějí stres a pomohou s nespavostí najdete v přírodě mnohem více, ale tyhle 3 byliny pozná téměř každý. Třezalka tečkovaná zahání deprese a pomáhá při úzkosti, heřmánek uklidňuje i uspává a řebříček obecný vám dopřeje klidný a dlouhý spánek. A pokud na procházku nemáte čas nebo se bojíte, že bylinky sami nepoznáte a hledáte rychlou a účinnou pomoc, pak si pro ně skočte alespoň do lékárny.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka vykvétá v naší přírodě téměř na každém kroku, a je tedy velmi snadno dostupná. Najdete ji na loukách i na okrajích polních cest. Třezalka má spoustu skvělých účinků na naše zdraví, ale může i ovlivňovat účinky některých léků, proto si ji dopřejte skutečně až poté, co se u lékaře ujistíte, že vaše únava nepramení z nemoci. Některá antibiotika totiž při současném užívání třezalky ztrácejí účinek, stejně jako antimykotika nebo léky, užívané po transplantacích a ovlivňuje i účinky léků na vysoký cholesterol a některých antivirotik či antiepileptik. Při používání třezalky tečkované byste se také neměli opalovat a slunit.

Třezalka tečkovaná se užívá ve formě nálevu nebo tinktury

  • jako přírodní antidepresivum, při změnách nálad
  • při potížích s játry a žlučníkem
  • při duševní nerovnováze
  • jako přírodní lék na spaní

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Během léta vykvétá na polích i v zahradách, na okrajích luk i podél polních cest. Důležité je, rozeznat heřmánek od rostlinky s názvem rmen. Obě rostliny mají žlutý střed a bílé okvětní lístky, ale rmen nemá žluté květní lůžko vysoce vyklenuté jako heřmánek, ale jen ploché. Heřmánek je velmi šetrná bylinka, kterou mohou užívat i děti.

Heřmánek pravý se užívá ve formě čaje, obkladů i nálevu

  • při nespavosti, výkyvech nálad a podráždění
  • při léčbě zánětů, od očí až po pohlavní ústrojí
  • při žaludečních i střevních potížích
  • jako spasmolytikum uvolňuje křeče
  • pomáhá při hojení ran, omrzlin i lehkých popálenin

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Řebříček obecný najdete doslova na každém kroku, na okrajích polních cest, na loukách, na rumištích i v trávnících ve městě. Má rád sušší a kamenitou půdu. Řebříček by se měl užívat jen po kratší dobu, při vyšších dávkách se mohou místo uvolnění dostavit bolesti hlavy i závratě.

Řebříček obecný se užívá ve formě nálevu, obkladu nebo jako přísada do koupele

  • při nespavosti a pocitu napětí
  • doporučuje se jako afrodisiakum
  • pomačkaná čerstvá nať se přikládá na otoky

Zdroj:https://www.lekarna.cz/; https://bylik.cz/zbozi/29-hermanek-kvet.html

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada