Co vysadit pod ovocný strom? Při výběru rostlin dodržte pár zásad a nikdy nezapomeňte na letničky
Prostor pod stromy je poměrně problematický
Pokud jste již zkoušeli vysadit něco pod vzrostlé stromy, zcela jistě víte, v čem ono úskalí spočívá. Ano, jsou to hlavně kořeny, které nejen, že brání výsadbě nových rostlin, ale pokud je porušíte, můžete si zadělat na pořádný problém. Většina stromů má kořen hlavní a kořeny postranní, které se rozprostírají těsně pod povrchem půdy spolu s kořenovým vlášením a hledají vodu. Pokud chcete něco vysadit pod strom a narazíte na silnější kořen, nikdy není dobré jej jakkoliv poškozovat nebo dokonce odstraňovat. Došlo by totiž k narušení stability stromu a strom by se časem mohl pomalu klonit k jedné straně a růst křivě, zasychat nebo se vyvrátit.
Proč pod ovocnými stromy neroste trávník
Odpověď je prostá, silnější vyhrává, takže ovocný strom vždy odebere živiny a vodu trávníku, který postupně zasychá. Právě z toho důvodu se pod stromy vysazují buď zvláštní druhy rostlin nebo tzv. náhrady trávníku, což jsou rostliny vytvářející husté koberce, bávají stálezelené a díky tomu nám vytvoří zelený koberec i v místě, kde se trávníku nedaří. Příkladem takových rostlin je například barvínek, pachysandra zběhovec či škornice. Na slunná místa pak můžeme doporučit mateřídoušku, mochničku nebo kakosty.
Před výsadbou si stanoviště dobře připravte
Ještě před tím, než vysadíte vybrané rostliny, si stanoviště připravte. Odplevelení a vyčištění od kamenů je samozřejmostí. Prostor můžete také lehce zrýt do maximální hloubky 10 cm. Pokud na výsadbu navazuje trávník, je praktické položit okolo výsadby neviditelný obrubník, aby anorganický materiál v podobě kůry nebo štěrku nezalétával do trávníku.
Chcete mít pořádnou úrodu? Vysaďte letničky
Možná si říkáte, proč bychom pod ovocné stromy měli vysadit právě letničky. Je to z praktického důvodu. Chcete-li mít z ovocných stromů nějakou úrodu, musíte k nim nalákat včely, aby květy opylovaly. A jak jinak tyto bzučící pracanty nalákat, než právě vhodnými rostlinami. Letničky jsou pro tento účel jako stvořené, protože jsou barevné a často voní, proto jim včely ani čmeláci málokdy odolají.
Dřeviny nebo trvalky
Při výběru vhodných rostlin musíte vzít v úvahu, kolik prostoru kolem stromů máte k dispozici, jak jsou rozložené kořeny a kořenové vlášení. Vždy je tedy lepší vysazovat druhy s mělkým kořenovým systémem než druhy, které mají silné, kůlové kořeny. Mezi trvalkami se pohybujte spíše mezi nižšími druhy, a to samé platí i u dřevin. Můžete vysadit traviny, trvalky typu hosta, levandule a všechny půdopokryvné a kobercové trvalky, nízké dřeviny, jako jsou skalníky, jalovce, mochny, japonské tavolníky, buxusy, hebe a mnoho dalších. Oblíbené pod stromy jsou také cibuloviny. Pod ovocné stromy můžete vysadit další ovocné druhy, například borůvky, brusinky, na slunném stanovišti pak lesní jahody. Vysazené rostliny budete muset pečlivě zalévat, a to do doby, než pořádně zakoření. Pro úsporu vláhy prostor kolem rostlin zamulčujte. Při výběru rostlin také mějte na mysli to, jak vám jejich výsadba bude komplikovat sklizeň, případně úklid spadaného ovoce a listí pod stromem.
Co všechno pod ovocné stromy můžete vysadit, se podívejte do naší fotogalerie.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.