Svatolina: zažene bodavý hmyz a přes svoji skromnost v zahradě zazáří

Svatolina má svoji přezdívku

Svatolina (Santolina) z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) pochází ze Středomoří.  Tato trvalka je zvyklá na teplo až horko, snáší dobře sucho a miluje plné slunce. Ke svému životu potřebuje velmi málo. Písčitá až kamenitá a málo úrodná půda jí zcela vyhovuje. Pokud ji vysadíte do jílovité zeminy, vždy k ní připravte drenáž. Hodí se do výsadeb skalek, bude jí to slušet také ve skupině stejně nenáročných rostlin, např. s levandulí. Její žluté knoflíkové květy v kombinaci s modrou levandulí vykouzlí na vaší zahradě středomořskou atmosféru. Když svatolina odkvete, květenství se změní na nadýchané chomáčky připomínající bavlnu. Vzhledem k tomu, že má podobné životní nároky jako levandule, říká se jí levandulová bavlna. Listy mají většinou plyšový stříbřitý povrch, který je chrání před slunečním úpalem.

U nás jsou nejznámější dva druhy:

Santolina chamaecyparissus (známá jako cypřišková) má  úzké šedozelené listy se žlutými květy.

Santolina rosmarinifolia (známá jako rozmarýnová) její zelené listy připomínají rozmarýnu s knoflíkovitými květy na štíhlých stopkách. Santolina má také svoji zvláštní pižmovou vůni, která odrazuje dotěrný hmyz.

Svatolina nemá velké nároky
Info ikona

Svatolina se hodí k osázení skalek a slunných suchých míst

Léčivá svatolina

Svatolina se užívá v léčitelství pro antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Působí protizánětlivě, používá se na dezinfekci při poranění. Díky obsahu hořčin se přidává do žaludečních směsí. Její specifická vůně působí jako repelent proti savému a bodavému hmyzu.

Jak stříhat svatolinu a jak ji bránit před škůdci

Střih provádějte nejlépe po odkvětu, aby se udržel hustý kompaktní tvar a podpořila budoucí násadu květů. Pokud zmlazování zanedbáte, hlavní stonek zdřevnatí a rostlina se začne vyholovat (podobně jako u neudržované levandule). Množit ji lze snadno řízkováním. Svatolina netrpí na choroby a ani není napadána škůdci. Nesmíte ji ovšem přemokřit, aby nedošlo k houbovému poškození a hnití  kořenů.

 

Tuto úžasnou bylinu by každý pěstitel měl mít na své zahradě.

Krásná, nenáročná, léčivá a užitečná, co víc si od „levandulové bavlny“ přát! To je prostě svatolina.

 

Zdroje: autorský text

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada