Vhodná doba pro střih květů hortenzií: využijte je na maximum, jak s nimi naložit, jak je usušit, proč a kdy by se měly ostříhat?

Květy vydrží i celé roky, dobře je nasušte

Ostříhat květy hortenzií je škoda, ale ještě větší škodou by bylo je nevyužít. Není samozřejmě nutné ostříhat rovnou všechny, k úspěšnému zkrášlení domova postačí i pouhý jeden květ. O hlavním střihu hortenzií si povíme dále.

Jejich květy mají úžasnou vlastnost, dobře zasychat. Nejen, že zdobí záhony na zahradě, poté ve váze doma i venku, ale svou krásu si uchovají také po zaschnutí, a takto vydrží i několik let. Zkrátka v každém okamžiku vypadají dokonale, navíc hrají symfonii barev.

Květy ve váze nebo na věnci zaschnou samy. Nejlepší je pomalé zasychání, na plném slunci se spíše spálí a rozsypou, ve vlhku zavadnou a mohou plesnivět.

Zásadní je taktéž doba řezu, nejlépe zasychají dostatečně vyzrálé květy, ideálně ustřižené ve chvíli, kdy začnou odkvétat. Nedostatečně rozkvetlé květy snadno zavadnou nebo se stonky ohýbají.

Hortenzie ozdoba
Info ikona

Dekorace vytvořená z kvítků hortenzií vás přivítá například při vstupu domů do předsíně. Použít se dají i drobné kvítky, ne nutně celé květenství.

Vytvoření vkusného věnce je snadné a rychlé

K výrobě věnce postačí klidně starý věncový korpus a drátek nebo tavná pistole. Na velký věnec se dají použít celé květy, na malý se dají květy rozdělit. Jejich květenství se totiž snadno dělí, a lze je tak jednoduše rozebrat až na drobné kvítky, kterými se dá ozdobit spousta dalších věcí, včetně například rámečků na fotografie, cedulky na dveře apod.

Věnec nemusí být pouze zavěšený na dveřích, hezky vypadá i položený na stole, doprostřed navíc můžeme položit skleněnou nádobu se svíčkou.

Věnec vytvořený čistě z květů hortenzií vypadá elegantně, jednoduše, hodí se téměř všude a po zaschnutí vydrží i několik let, jestliže ho bezpečně uložíme, aby se neponičil. Dozdobit se dá i listy nebo třeba šípky odkvetlých růží, v galerii výše takový věnec naleznete.

Věnec z hortenzií
Info ikona

Jednoduchý věnec z květů hortenzií. Takový se hodí téměř všude, krásně vypadá i jen tak položený na stole.

Kdy hortenzie stříhat, pozor na druh!

Po celou dobu kvetení hortenzií můžeme stříhat květy dle libosti. Do vázy a na další výzdobu, nádherně vypadají i pouhé tři květy nebo dokonce jeden jediný.

Pro střih hortenzií je podstatný druh, nejčastější jsou hortenzie velkolistá a latnatá.

Hortenzie latnatá

Hortenzie latnatá kvete na letošních nových výhonech. Z toho důvodu se stříhá celá hluboce na jaře, aby vyrostlo co nejvíce nových výhonů, na nichž se budou tvořit květy. Zastřihneme-li ji méně, rozroste se do větších rozměrů, ale nemusí mít tolik květů nebo nemusí být tak velké.

Na suché květy pod sněhovou pokrývkou je radost pohledět. Zaschlé květy hortenzie latnaté není třeba na podzim odstraňovat, pouze pokud si chceme ušetřit práci na jaře. Proti polámání sněhem pomůže rostlinu svázat.

Hortenzie velkolistá

Hortenzie velkolistá kvete na loňských výhonech, střih není nutný, ale pomůže, vytvoří prostor pro růst nových výhonů. Zaschlé nebo nevzhledné vadnoucí květy se stříhají těsně pod květem, aby daly prostor pro růst pupenů. Odstraníme i suché nebo málo kvetoucí větve, těsně u země. Nikdy nestříháme mladé loňské výhony s květním pupenem, jelikož v letošním roce pokvetou.

Nemusíme se připravit o všechny květy, některé lze ponechat, aby zdobily zahradu i přes zimu.

Střih hortenzie
Info ikona

Květy, které v létě a na podzim jinak nevyužijeme, ponecháme přes zimu zdobit zasněžené záhony. Suchá květenství vykukující z pod sněhu dávají zahradě život i v zimě. Na jaře květy seřízneme, u latnatých hortenzií společně s hlubokým řezem výhonů, u velkolistých pouze květy, případně se špatnými výhony.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada