Nezapomeňte v létě ostříhat levanduli: podpoříte tím nejen hustý růst keříků

Bez péče je levandule řídká a polehává

Levandule je známá jako trvalka, avšak ve skutečnosti se jedná o polokeř. Pokud bychom levanduli vůbec nestříhali a nechali ji žít svým životem, postupně by její stonky zdřevnatěly a působily by spíše jako keřík.

Tento proces netrvá dlouho, stonky levandulí dřevnatí již v příštím roce a řez do starého dřeva levandule snáší většinou špatně. Takové stonky pak mají tendenci polehávat, levandule je řídká, vytahuje se, méně kvete, a celkově nevypadá hezky.

V ideálním případě, pak se levanduli daří nejlépe, se levandule stříhá dvakrát ročně. Poprvé výrazně na jaře, kdy začíná rašit a už nehrozí silné mrazy, a podruhé po odkvětu, většinou tedy koncem července až do září. Pokud se o něco opozdíme, nic se neděje, ale střih pak nemá takový význam.

Kopečky levandule
Info ikona

Správným střihem docílíme hustých levandulových bochánků bez zdřevnatělých stonků.

V létě stříhejte jen opatrně, i zdřevnatělé levandule se dají zmladit a zahustit

Rozdíl v jarním a letním střihu je ten, že na jaře se rostlina výrazně zmladí hlubokým střihem, ostříhá se na zhruba 10-15 cm, kdežto v létě se stříhají pouze květy až po olistění. Tento střih se provádí po odkvětu, až začnou květy zasychat. Díky tomu získá levandule sílu pro svůj růst, nebude se vysilovat zráním semen, někdy i podruhé vykvete. Hluboký střih v létě není žádoucí, ale ustřižení části listů nevadí.

Přestárlé zdřevnatělé keříky se zmlazují již hůře, ale postupně toho lze dosáhnout. Čím lepší podmínky levandule pro růst má, tím je odolnější. Pokud levanduli na jaře ostříháme celou až na staré dřevo, někdy se stane, že bez problému obrazí. Jistější je však postupná cesta, jestliže o levanduli nechceme přijít. Na jaře některé větvičky ustřihneme více, až do starého dřeva, a některé pouze tam, kde už jsou vidět rašící pupeny, a větvičky jsou poddajné. Další rok opakujeme, přičemž dodržujeme hluboký střih u již omlazených větviček.

Střih květů levandule
Info ikona

V létě stříhejte květy dle potřeby. Po odkvětu ostříhejte až k olistění, na jaře stříhejte hluboce na 10 - 15 cm, i méně.

Levanduli nemusíte stříhat celou, část květů ponechejte

Stříhat levanduli v létě bychom neměli, pokud chceme ponechat květy co nejdéle pro včely, motýly a další hmyz. Dalším důvodem je, že díky vyzrálým semenům se na záhonu levandule snadno sama rozmnoží. Pokud tedy neostříháme všechny květy, ale některé ponecháme, v příštím roce velmi pravděpodobně začnou kolem vyrůstat nové rostlinky levandule, obzvlášť v kypřejších, neudusaných půdách.

Po celou dobu květu můžeme levanduli sklízet a využívat. Květy, které zůstanou, postupně začnou sesychat. Ty už nevyužijeme například na výrobu sirupů, zmrzliny či olejů, ale stále si z nich můžeme vyrobit polštářek nebo naplnit starou punčochu. Vyrobit se z nich dá i věneček, ale je třeba počítat s tím, že bude při manipulaci dost opadávat.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada