Šípky na zahradě: na čaj, do vázy i pro ptáky

Růže se většinou vysazují kvůli květům, ale mnohé z nich právě teď, na podzim, nadchnou i dekorativními šípky. Kromě vzhledu byste ale neměli podceňovat ani ekologickou hodnotu růží. 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Květy růží pro včely, šípky zase pro ptáky

Druhy a odrůdy růží s jednoduchými nebo poloplnými květy jsou často zdrojem nektaru a pylu pro hmyz, díky čemuž jsou pak bohatě obsypané plody. Také ptáci se v zimě těší z další potravy. Proto byste jednou kvetoucí růže neměli po odkvětu už vůbec stříhat; u opakovaně kvetoucích růží totéž platí po druhém kvetení. 

Do čaje i do vázy sbírejte pevné šípky

Pokud byste chtěli využít šípky k okrasným účelům (třeba do vázy) nebo je zpracovat na čaj či džem, sbírejte plody časně na podzim, nejlépe několik dnů před plnou zralostí. Šípky by měly být tvrdépevnésvětle červené

Bohatě plodící růže do malé zahrady

Váháte-li, které růže do zahrady vysadit, myslete na to, že mnohé botanické druhy, jako je růže šípková, růže bedrníkolistá a růže svraskalá, se silně rozrůstají. Do malé zahrady proto sáhněte raději po méně vzrůstných bohatě plodících odrůdách, například po pnoucí růži ’Bajazzo’, růži Moyesově ’Geranium’ nebo keřové růži ’Roter Korsar’. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada