Sezona rozkvetlých záhonů ještě nekončí: zvlášť když si vysadíte trvalky kvetoucí až do zámrazu

Ať už trvalky posuzujete z jakéhokoli úhlu, vždycky budou při jejich výběru hrát roli květy nebo květenství. Je sice fajn, že rychle vytvoří zapojený porost, jsou nenáročné, zvládají sucho nebo mají zajímavé listy, stejně se nakonec každý zeptá na květy. Jsou atraktivní? A jak dlouho kvetou

Trvalky, které dlouhou kvetou, nebo tak vypadají

A zatímco některé kvetou pár týdnů (průměr je tři až pět týdnů), jiné kvetou i měsíce, a to až do doby, dokud jejich květy nesežehne první mráz

Trvalky kvetoucí až do zámrazu kvetou buď mnohem déle než ostatní, nebo začínají kvést později, anebo se alespoň zdá, že kvetou. Květy totiž v některých případech mohou být už odkvetlé, ale květenství vypadá stále přitažlivě a jako by kvetlo. Způsobeno to může být třeba listeny, v jejichž úžlabí květy vyrůstají (jako např. u pryšce mnohobarvého), nebo už suchými, bělavě blanitými květy (u plesnivky perlové). 

Vytrvalé rostliny, které kvetou dlouho do podzimu

Dlouhým podzimním kvetením se vyznačují konkrétní druhy nebo určité odrůdy trvalek. A ačkoli se u některých uvádí kvetení „jen“ do konce září, na vhodném místě a při dobrém oslunění mohou kvést i během října. 

Spolehnout se můžete např. na nenáročný řebříček obecný (kvete od června do října) nebo tužebníkovitý (červen až září). Květenství agastache svraskalé (s květy od srpna do září) zdobí po odkvětu listeny a u zmíněné plesnivky perlové (červenec až září) a také plesnivky trojžilné (červenec až srpen) zase suchomázdřité květy. 

Podzimní klasikou jsou hvězdnice. Dlouho vám pokvete hvězdnice Frikartova (červenec až září), novobelgická (září až říjen) nebo křovitá (srpen až říjen). Známá je i mavuň červená (červen až do mrazů), svíčkovec Lindheimerův (červenec až říjen), šanta zkřížená (červen až září) nebo hroznovitá (květen až září). Oblíbené jsou i rudbekie, resp. třapatka velkokvětá (srpen až říjen), zářivá 'Goldsturm' (červenec až říjen) nebo missourská (červenec až září). 

Královnou říjnových zahrad je také podzimní sasankovka (srpen až říjen) a rozchodníkovec nachový nebo nádherný (oba srpen až říjen). Naopak málo pěstovanou dlouze kvetoucí rostlinou je marulka lékařská 'Triumphator' (červenec až říjen) nebo lnice květel (červen až říjen) či kyprej vrbice (od června do září až října). 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada