Namnožte si trvalky kořenovými řízky. Je to snadné a výnosné

Odběr a výsadba kořenových řízků je jednoduchá metoda množení mnoha vytrvalých rostlin s dužnatými kořeny. Tímto způsobem lze tedy řízkovat například paznehtík, bělotrn, máčku, diviznu, chrpu, pilát lékařský, prvosenku zoubkatou, japonskou sasanku nebo mák východní. Jak postupovat?

Rostlinu vyjměte z půdy a očistěte jí kořeny

Rostlinu i s velkým balem vyryjte rýčem a vyjměte ji z půdy. Jde to, jen když není zem promrzlá. Zahradníci to někdy dělají tak, že trvalky, které chtějí množit, vyryjí s několikatýdenním předstihem a až do chvíle množení je skladují v bednách ve skleníku. Kořenový bal zbavte ulpělé zeminy. Někdy jde snadno oklepat, ale pokud máte na zahradě jílovitou půdu, bude s tím práce. V takovém případě si pomozte lopatkou. Jakmile odhalíte dostatek kořenů, ostrým nožem oddělte ty nejsilnější od mateřské rostliny. 

Kořenové řízky by měly být dlouhé 5 až 8 cm

Dlouhé kusy kořenů naskládejte na podložku tak, abyste později nemohli zaměnit spodní a horní konec. Je to důležité při výsadbě: kořeny se musejí zasadit spodním koncem dolů. Existuje jednoduché řešení, jak nezaměnit spodek a vršek: horní konec seřízněte rovně a spodní šikmo. Řízky by měly být dlouhé 5 až 8 cm. Tímto způsobem můžete z jediného kořene získat hned několik řízků. Mateřskou rostlinu pak zasaďte zpátky na záhon. Odolné trvalky se v mírných zimních dnech dají rozdělit také běžnějším způsobem – rozdělením trsu rýčem. Pak je ale výtěžek dceřiných rostlin menší. Po výsadbě zkontrolujte, zda mráz nevytlačil znovu zasazenou rostlinu z půdy. 

Řízky zasaďte do květináčů a postavte do chladu

Připravené kořenové řízky zasaďte svisle do malých květináčů naplněných množárenským substrátem – pro jistotu vždy po dvou kusech. (Nezaměňte horní a dolní konec.) Výsadba by měla být hluboká tak, aby horní konec byl těsně pod povrchem zeminy (tak nevyschne). Aby se tenké řízky nelámaly, připravte si tyčkou nebo nožem do substrátu jamky. Půdu pak zvlhčete vodou z rozprašovače a květináče postavte na chladné místo, kde však nemrzne. Řízky v zemi zakoření vlásečnicovými kořínky a na horním okraji se jim vytvoří nová očka. Jakmile začnou řízky rašit, přesuňte nádoby na světlejší stanoviště.