Připravte si z vrbových prutů domácí stimulátor růstu: řízky rostlin v něm rychle a spolehlivě zakoření

Asi jste si všimli, že všechny vrby rychle a spolehlivě zakořeňují. Důvodem jsou růstové hormony ze skupiny auxinů. K přípravě prostředku k lepšímu zakořenění budete proto potřebovat pár vrbových prutů. Vrby, které nevytvářejí „kočičky“, řežte teď v předjaří, ostatní až po odkvětu. Několik prutů si ale můžete ustříhnout kdykoli, na druhu vrby nezáleží. 

Vrbové pruty nastříhejte a nechte vyluhovat 

Uřezané pruty nastříhejte na centimetrové kousky a ponořte je do teplé vody. Neměla by být ale horká, nebo dokonce vroucí, protože auxiny se při vysokých teplotách rozkládají. Objem vody volte podle množství vrbových špalíčků – stačí jí jen tolik, aby byly všechny kousky pod hladinou. Roztok nechte stát dva dny, aby se vrbové špalíky pořádně vyluhovaly. Poté výluh přeceďte

Kousky vrbových prutů zahřívejte na sporáku 

Někteří zahrádkáři také doporučují vložit kousky vrbových prutů do hrnce s vodou a na mírném ohni je zhruba dvě hodiny zahřívat. Pozor ale, nesmí se vařit! Po odstavení ze sporáku nechte zakrytý hrnec pomalu vychládat. Po 12 hodinách by měl být výluh z vrby tmavě hnědý a stačí ho přecedit. 

Pruty dejte do vázy s vodou a nechte zakořenit

Růstový stimulátor získáte také pouhým vložením vrbových prutů do nádoby nebo vázy s vodou. Počkejte, dokud nezakoření, a do stejné vody pak dejte řízky rostlin. 

Jak můžete vrbový stimulátor růstu používat 

Jak se domácí stimulátor růstu používá? Do vrbového výluhu vložte řízky rostlin k zakořenění a ponechte je tam do vytvoření kořenů. Možností je také řízky po 24 hodinách, během nichž nasály dostatek růstových látek, vyndat a zasadit do vhodného substrátu. 

Vrbový výluh můžete rovněž naředit vodou v poměru 1:10 a použít k zalévání již vysazených rostlin, které pak budou celkově vitálnější. Ve výluhu je možné mořit i semena, a to 24 hodin před výsevem

Zdroj: aktualizovaný autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada