Ořechoplodec zdobí zahrady ve chvíli, kdy většina ostatních rostlin odkvétá. Jak nevšední keř pěstovat

Pokud se vydáte do zahradních center pro ořechoplodec, pak se jistě setkáte s jeho latinským označením Caryopteris, ale běžně se mu říká i ořechokřídlec nebo dokonce tak trochu poeticky modrovous. V každém případě se jedná o menší keřík, který vykvétá až s koncem léta nádherně modrými až modrofialovými květy. A názvem ořechoplodec se určitě nenechte zmást, žádné ořechy od téhle rostliny nečekejte, to byste byli zklamaní.

Ořechoplodec (Caryopteris)

Menší, jen okolo 100 až 150 cm vysoký, listnatý a zcela opadavý keř z čeledi hluchavkovitých je velmi atraktivní a svými nápadnými květy může zdobit větší trvalkové záhony, můžete ho pěstovat jako solitér uprostřed trávníku nebo v květináči na terase. Pochází z východní Asie, ze severních oblastí Číny, z Mongolska či Japonska a zatím jen pomalu proniká i do našich středoevropských zahrad. Přitom barva jeho modrých květů je na keřích tak unikátní, že by si vaši větší pozornost určitě zasloužil.

V této době bývají větve ořechoplodce modrými květy doslova obsypané a stávají se vítanou potravou pro všechny včely i čmeláky. Květy jsou silně medonosné. Pro pěstitele ořechoplodců jsou pak jistě velmi zajímavé i listy tohoto keře, které po rozemnutí mezi prsty vydávají pro lidský nos tolik příjemnou, citronovou vůni. Malé, kopinaté listy ořechoplodce bývají tmavě zelené s našedlou spodní stranou, ale často se pěstují i kultivary s listy panašovanými. bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů, které se liší především intenzitou odstínu modré barvy a vzrůstem. Na zahradách se nejčastěji pěstuje ořechoplodec klandonský (Caryopteris x clandonensis), který vznikl křížením ořechoplodce šedivého (Caryopteris incana) a ořechoplodce mongolského (Caryopteris mongholica). Druhy se od sebe liší odstínem modré barvy květů a barvou listů.

Jak pěstovat ořechoplodec neboli modrovous

Ořechoplodec má rád velmi podobné životní podmínky jako středomořská levandule či perovskie. Preferuje místa na výsluní, chráněná před větrem a sušší, dobře propustnou a klidně i mírně kamenitou půdu, chudou na živiny. ořechoplodec není nijak náročný na pěstování, obvykle nepotřebuje ani zálivku, pokud je tedy pěstovaný na záhoně. Rostliny v květináči střídmou zálivku samozřejmě vyžadují.

Na zimu ořechoplodec přikryjte chvojím nebo listím. Jde především o to, aby nevymrzly jeho kořeny. Větve stejně na jaře odstřihnete, protože brzy na jaře keř vyžaduje rázný střih. Větve seřízněte asi 10 cm nad zemí, suché větve odstraňte celé. Rostlina řez velmi dobře snáší, podporuje zhoustnutí a pěkný tvar keře. Nenechte se také zmást velmi pozdním rašením ořechoplodce na jaře.

Zdroj:https://www.rostlinky.cz/blog/orechokridlec-pestovani-vonici-ozdoba-zahrady.html; https://www.ceskestavby.cz/rostliny/caryopteris-orechoplodec.html