Vysaďte si trvalky, které vám prodlouží léto: při správném výběru mohou kvést až do prvních mrazíků

Trvalky, které kvetou až do podzimu se sice už musí přizpůsobit proměnlivějšímu počasí, přesto vypadají krásně. Mnoho z nich se rovněž hodí k řezu do vázy, v níž vydrží poměrně dlouho. Z kterých rostlin můžete vybírat? 

Růžové květy řetězovky viržinské
Info ikona

Pro řetězovku viržinskou jsou typické čtyřhranné stonky a čtyřřadá květenství.

V září pořád kvetou jiřiny a řetězovka

Během září stále kvete svíčkovec, asi 40 cm vysoká trsovitě rostoucí krátkověká trvalka, která se dobře kombinuje s okrasnými trávami. Po odkvětu se zastřihává a na zimu se doporučuje ji dobře zazimovat.  

V září budou dobře vypadat i jiřiny, které pokvetou až do října. Nezapomeňte jim zaštipovat vrcholky, aby bohatěji kvetly a lépe odolávaly větru. Během prvního podzimního měsíce pokračuje v kvetení i řetězovka viržinská, která dorůstá do 60 až 120 cm. Její bílé nebo růžové květy jsou uspořádané v čtyřřadých květenstvích, po jejichž odkvětu rostliny zastřihněte. 

Rozkvétají rozchodníkovce a sasankovky

Rozkvetou také rozchodníkovce. Aby se vám jejich trsy nerozklesávaly, vylomte ze středu rostlin několik nejsilnějších výhonů. Opomenout nelze ani podzimní hvězdnice a chryzantémy. Druhé jmenované se pěstují v mnoha kultivarech a často se pěstují i v nádobách. Pokud jim dopřejete propustnou půdu a slunné místo, můžete se z jejich květů těšit až do listopadu. 

Z vyšších trvalek pokvete až do října i oměj podzimní. Dorůstá do 100 až 140 cm, z čehož 30 cm připadá na květenství. Po odkvětu rostlinu odřízněte až u země, ale pozor, je jedovatá. K oblíbeným patří i japonské sasankovky, které až do října prozáří polostinná zahradní zákoutí. Uplatní se jako sólistky, ale vyniknou i ve smíšeném záhonu. 

Parádu nadělají trávy i lampionky mochyně 

Spoustu parády nadělají koncem léta i oranžové lampionky mochyně židovské třešně. Jde o nenáročnou, asi půlmetrovou trvalku, která se ochotně rozrůstá. Nepleťte si ji ale s jedlou mochyní peruánskou, mochyně židovská třešeň je mírně jedovatá. 

V září a říjnu oceníte i podzimní cibuloviny, jako je například ocún jesenní, krokus sličný nebo lužanka. Zahradní celek dotvoří okrasné trávy, třeba kavyly, ostřice nebo dochan psárkovitý. Jako doprovod nebo k vyplnění prázdného místa poslouží dlužichy s barevnými listy, které navíc nezatahují a ozdobí zahradu i v zimě. Listy si ponechají i různé druhy vřesu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada