Kalanchoe kvete dlouho a neúnavně. Pak ale potřebuje rázný střih. Jak tučnolistou rostlinu zmladit a namnožit

Kolopejka je jedna z nejvděčnějších pokojových, ale dokonce i balkonových květin. Jedná se o sukulentní rostlinu původem z Afriky a Madagaskaru. Oblíbená kolopejka Bossfeldova vykvétá jednoduchými i plnými kvítky různých barev. V obchodech vedle sebe většinou najdete jedince se žlutými, oranžovými, lososovými, růžovými, červenými i fialovými květy. Všechny barvy pak mívají pěkné syté odstíny.

Kolopejka Bossfeldova (Kalanchoe bossfeldiana)

Kolopejka má silný dužnatý stonek i listy, proto je jasné, že se jedná o rostlinu, pocházející ze sušších oblastí. Takové rostliny zvládají delší dobu bez zálivky, jsou přizpůsobeny pobytu na plném slunci a vyžadují dobře propustný substrát, který zamezí přemokření kořenů. Proto bude kolopejka nejlépe prosperovat na parapetu okna orientovaného na jih. Přes léto se jí bude dařit i venku, na balkoně nebo na terase. I při pobytu na rozpáleném balkoně kolopejka nevyžaduje každodenní zálivku, raději jednou za dva až tři dny, ale důkladně. Žádná voda by však po deseti minutách neměla zůstat v podmisce. Přebytečnou vodu proto vylijte.

Na podzim kolopejku přeneste do bytu a postavte alespoň na několik týdnů na co nejchladnější místo v bytě, úplně postačí asi 10-15 °C a jen mírná zálivka. Na jaře kolopejku přihnojte a začněte zalévat vyššími dávkami vody. V druhé polovině května jí opět dopřejte letnění na balkoně, na přímém slunci.

Jak jednoduše množit kolopejku

Po dlouhém období kvetení dochází často k tomu, že se z kolopejky stane nevzhledná, tvarově poněkud rozevlátá rostlina s oschlými spodními listy. Proto kolopejku zbavte všech odkvetlých výhonů a odstřihněte všechny vytáhlé, nové nekvetoucí výhony.

Z odstřižených větviček vytvořte řízky a nechte je zakořenit ve vodě

  1. Výhony odstřihněte, odstraňte spodní listy.
  2. Ponechte jen tři vrcholové dvojice listů.
  3. Takto připravené řízky vložte do sklenice s vodou a nechte zakořenit.
  4. Během dvou až tří týdnů řízky vytvoří dostatek kořenů, aby mohly být vysazeny do květináče se substrátem s obsahem písku.

Nastříhané řízky můžete také rovnou vložit do půdy

  1. Výhony odstřihněte a odstraňte spodní listy.
  2. Vrcholovou růžici listů nechte na řízku.
  3. Řez na konci řízku namočte do stimulátoru pro lepší zakořenění.
  4. Řízky zapíchněte rovnou do květináče se substrátem, smíchaným s větší porcí písku.

Kolopejka pouští kořeny velmi rychle a ochotně, a tak je jedno, které metodě množení dáte přednost. Obě budou jistě úspěšné. I původní mateční rostlina po ostříhání rychle vypustí nové výhony, proto se jí určitě nezbavujte.

Zdroj: autorský článek

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada